Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 21 stycznia 2013

Prezentacja felietonów ks. Skubisia o Kościele i Polsce


„Wielki znak sprzeciwu. Kościół” – to tytuł zbioru felietonów ks. inf. Ireneusza Skubisia, redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela”, inicjatora i pierwszego kapelana Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie. To również temat spotkania, które odbyło się wieczorem 21 stycznia w auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie w ramach cyklu spotkań z kulturą.

Uczestnicy spotkania mogli zapoznać z główną tematyką felietonów ks. Skubisia zebranych w kilkunastu tomach wydawanych od 2004 r. Prezentacji publicystyki religijnej i społecznej redaktora naczelnego „Niedzieli” dokonał ks. red. Mariusz Frukacz również kapelan częstochowskiego KIK-u.

W spotkaniu wzięli udział również członkowie częstochowskiego KIK-u.

Relacja z wydarzenia

(fot. Bożena Sztajner/Niedziela)

środa, 16 stycznia 2013

Spotkanie formacyjne nt. liturgii w życiu chrześcijanina


„Liturgia w życiu chrześcijanina” – to temat spotkania, które odbyło się dzisiaj w ramach stałych spotkań formacyjnych członków KIK-u. Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. w kaplicy na plebanii parafii pw. św. Jakuba Apostoła.

Po Mszy św. kapelan KIK-u ks. Mariusz Frukacz wygłosił konferencję nt. konstytucji o liturgii świętej Soboru Watykańskiego II. Podkreślił m. in., że całe życie człowieka  jest wpisane w rytm liturgii. Sama liturgia jest i powinna być centrum życia chrześcijańskiego. Liturgia jest miejscem rozwoju naszej duchowości i miejscem wychowania człowieka.

W Roku Wiary członkowie częstochowskiego KIK-u rozważają podczas swoich spotkań dokumenty Soboru Watykańskiego II.

wtorek, 15 stycznia 2013

KIK w "Niedzieli" na pokazie filmu "Historia Kowalskich"



Film „Historia Kowalskich w reżyserii Macieja Pawlickiego i Arkadiusza Gołębiewskiego polski dokument fabularyzowany, opowiadający o Polakach, którzy oddali swe życie, by ratować swych sąsiadów Żydów, został zaprezentowany wieczorem 14 stycznia w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.

Po filmie odbyła się dyskusja z udziałem historyka z Ośrodka Dokumentacji Dziejów Częstochowy Wiesława Paszkowskiego, badacza dziejów społeczności żydowskiej w Częstochowie, autora przewodnika biograficznego cmentarza żydowskiego w Częstochowie i reżysera Macieja Pawlickiego

W spotkaniu w redakcji wzięli udział m. in. alumni Niższego Seminarium Duchownego, ludzie kultury, mediów, przedstawiciele Klubu Inteligencji Katolickiej oraz mieszkańcy Częstochowy.

Film „Historia Kowalskich” jest fabularyzowanym dokumentem prezentującym najpierw pokojową koegzystencję Polaków i Żydów w Ciepielowie k. Radomia, a następnie ukrywanie Żydów przez polskie rodziny, zakończone okrutną egzekucją 34 Polaków i Żydów – spalonych żywcem przez Niemców w jednym z domów.

Tragiczne wydarzenia miały miejsce 6 grudnia 1942 r., kiedy o świcie oddział niemieckiej żandarmerii otoczył dom rodziny Kowalskich, a także domy innych rodzin podejrzewanych o udzielenie pomocy Żydom: Obuchiewiczów, Kosiorów i Skoczylasów. Tego dnia w jednym z tych domów spalono żywcem 34 osoby: Żydów i ukrywających ich Polaków, wśród nich Adama i Bronisławę Kowalskich wraz z pięciorgiem ich dzieci.

Relacja z pokazu filmu



 


czwartek, 10 stycznia 2013

Artykuł w "Almanachu Częstochowy"

W "Almanachu Częstochowy.2012" ukazał się artykuł ks. Mariusza Frukacza, kapelana częstochowskiego KIK-u pt. "Proboszczowie parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie (1937-2011).

Artykuł ukazuje dzieje kościoła i parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie w latach 1582-2011 oraz sylwetki proboszczów parafii: ks. Wojciecha Mondrego, ks. Tadeusza Ojrzyńskiego, ks. Henryka Bąbińskiego, ks. Józefa Franelaka i ks. Stanisława Mendakiewicza.

Okazją do napisania artykułu była rocznica 430 lat od fundacji pierwszego kościoła św. Jakuba Apostoła w Częstochowie.


(Dokument fundacji Jakuba Zalejskiego, dotyczący pierwszego kościoła św. Jakuba Ap. w Częstochowie. Foto ze zbiorów ks. Mariusza Frukacza)

poniedziałek, 7 stycznia 2013

"Niedziela" o spotkaniu opłatkowym KIK-u

Tygodnik katolicki "Niedziela" opublikował na swoim portalu tekst informacyjny o spotkaniu opłatkowym częstochowskiego KIK-u z abp Wacławem Depo.

Tekst na portalu 'Niedzieli'


Częstochowa: w „Niedzieli” wystawiono pastorałkę o współczesności pt. „Magiczne Święta”



„Magiczne Święta” – to tytuł pastorałki, widowiska muzycznego , która została zaprezentowana wieczorem 7 stycznia w auli redakcji tygodnika katolickiego „Niedziela” w Częstochowie.



Widowisko muzyczne, którego autorem jest Zbigniew Woldański zaprezentowała grupa teatralna „Proscenium” włoszczowskiego Domu Kultury. Pastorałka wychodząc od otaczającej rzeczywistości, często bardzo trudnej, naznaczonej wieloma społecznymi problemami jak problemy rodzinne, brak poszanowania drugiego człowieka, pokazała sens Bożego Narodzenia.

W spotkaniu w auli redakcji "Niedzieli" wzięli również udział przedstawiciele częstochowskiego KIK-u.

Pastorałka w "Niedzieli" 

niedziela, 6 stycznia 2013

"Orszak Trzech Króli" w Częstochowie



W „Orszaku Trzech Króli” wyrażamy naszą wiarę. Piękna jest odwaga wyrażania wiary w Boga”- mówił bp Jan Wątroba. Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej przewodniczył Mszy św. w archikatedrze Świętej Rodziny w uroczystość Objawienia Pańskiego na rozpoczęcie „Orszaku Trzech Króli”, który przeszedł ulicami Częstochowy.

„Jesteśmy wezwani, by poznawać prawdziwego Boga, a nie Boga naszych wyobrażeń. Jesteśmy wezwani, by podejmować trud poznania pełnej prawdy o Bogu.”- kontynuował bp Wątroba.

We Mszy św. wzięli udział mieszkańcy Częstochowy, przedstawiciele ruchów, stowarzyszeń i bractw archidiecezji częstochowskiej, klerycy Wyższego Seminarium Duchownego oraz osoby życia konsekrowanego.

Po Mszy św. "Orszak Trzech Króli", w którym wzięli udział również przedstawiciele częstochowskiego KIK-u, przeszedł ulicami Częstochowy na pl. Biegańskiego i Jasną Górę. Tam odbył się pokłon Trzech Króli i spotkanie z dziećmi.

 

piątek, 4 stycznia 2013

Spotkanie opłatkowe z abp Wacławem Depo



„Narodziny Chrystusa to fakt w historii ludzkości”- mówił abp Wacław Depo metropolita częstochowski, który 4 stycznia spotkał się z członkami częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W spotkaniu opłatkowym wzięli udział m. in. członkowie zarządu KIK-u, na czele z prezesem Kazimierzem Świtalskim, a także ks. kan. Stanisławem Mendakiewiczem proboszczem parafii pw. św. Jakuba Apostoła w Częstochowie, ks. kan. Mariuszem Frukaczem redaktorem „Niedzieli” i kapelanem częstochowskiego KIK-u.

Monografia KIK-u częstochowskiego






Monografia o dziejach Klubu Inteligencji Katolickiego w Częstochowie ukazała się w serii Biblioteki "Niedzieli" w 2012. Autorami monografii są: Adam Banaszkiewicz i Barbara Popiołek.

Monografia KIK-u częstochowskiego

KIK w Częstochowie o Soborze Watykańskim II




Klub Inteligencji Katolickiej w Częstochowie, w Roku Wiary na swoich spotkaniach omawia dokumenty Soboru Watykańskiego II. To kolejna inicjatywa po spotkaniach na temat funkcjonowania mediów, zasad katolickiej nauki społecznej i Dekalogu.

Wkłady prowadzi ks. Mariusz Frukacz, kapelan KIK-u częstochowskiego. W każdą trzecią środę miesiąca o godz. 18, w kaplicy przy plebanii parafii św. Jakuba w Częstochowie

Historia KIK-u (3)


    Działalność KIK w latach 1988 – 2011 




W roku 1987 sytuacja w kraju na tyle się zmieniła, że członkowie KIK w Częstochowie postanowili wystąpić do władz o zgodę na działalność. Aby nie dawać powodu do odmowy, wśród członków założycieli nie było osób, które wchodziły w skład poprzedniego zarządu i angażowały się w działania pomocy internowanym i aresztowanym. Pismo do władz w tej sprawie skierowano 20 listopada 1987 r. Wniosek poparł biskup ordynariusz Stanisław Nowak, który w piśmie do władz pisał: Gorąco popieram inicjatywę świeckich katolików powołania w Częstochowie Klubu Inteligencji Katolickiej. Przedstawione w projekcie statutu założenia dotyczące programu są godne poparcia i społecznie ważne, zwłaszcza w obecnej sytuacji naszego kraju. Ufam, że inicjatywa ta spotka się ze zrozumieniem odpowiednich władz i rejestracja Klubu nie natrafi na przeszkody.

Historia KIK-u (2)




Udział członków KIK w pracach Diecezjalnego Komitetu Pomocy Bliźniemu ( lata 1983 – 1988 )




11 maja 1983 r. dekretem biskupa częstochowskiego Stefana Bareły Ośrodek został przekształcony w Diecezjalny Ko­mitet Pomocy Bliźniemu. Na jego czele stanął bp Franciszek Musiel, jego zastępcą był ks. Marian Pabiasz. W skład Komitetu weszło 6 osób z Klubu Inteligencji Katolickiej: Irena Makowicz, Maria Dawidowicz, Bibianna Trzmiel, Janina Ujma, Adam Banaszkiewicz, Zbigniew Chmielewski i Włodzimierz Chwalba. Ich praca w Komitecie posłużyła władzom państwowym jako pre­tekst do rozwiązania KIK w Częstochowie w czerwcu 1983 r.

Historia KIK-u (1)




Klub Inteligencji Katolickiej w Częstochowie – od założenia do rozwiązania w stanie wojennym ( lata 1980 – 1983 )






(fot. bp Stefan Bareła, archiwum "Niedzieli") 


Inicjatorem powołania Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie był ksiądz dr Ireneusz Skubiś, duszpasterz akademicki, który 19 września 1980 r. spotkał się z grupą kilkunastu osób wyrażających chęć przynależności do klubu. Inicjatywę tę poparł ówczesny ordynariusz diecezji częstochowskiej ksiądz biskup Stefan Bareła.

Zebranie dwudziestoosobowego Komitetu Założycielskiego Klubu odbyło się 14 listopada 1980 roku. Zredagowano na nim pisma do Urzędu Wojewódzkiego z prośbą o rejestrację stowarzyszenia, które przedstawiciele Komitetu założycielskiego złożyli 19 listopada w Urzędzie Wojewódzkim. 7 grudnia wybrano tymczasowy Zarząd Klubu. Prezesem Klubu została Irena Makowicz – nauczycielka matematyki w Technicznych Zakładach Naukowych Górnictwa Rud w Częstochowie. Klub miał swoją siedzibę w pomieszczeniach Duszpasterstwa Akademickiego w piwnicy Kurii Biskupiej przy Alei NMP 54.