Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 25 października 2016

“ Pomniki mówią…..”



 




17 października 2016 w księgarni “Niedzieli” Akademia Miłośników Polskiej Kultury im. Zapomnianych Polaków w której uczestniczą członkowie częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, gościła panią dr Barbarę Kubicką-Czekaj z wykładem pod tytułem „Pomniki mówią”.

Pomniki mówią tzn. porozumiewają się z żywymi. Pomniki są dziełami sztuki upamiętniającymi dla sławy lub chwały. Pomniki sławy stawia się twórcom a chwały wodzom. Nie zawsze były to dzieła sztuki rzeźbiarskiej. Najstarszymi pomnikami poświęconymi zmarłym są kopce, kurhany czy piramidy. W Polsce znane są kopce poświęcone Kościuszce, Wandzie, Krakusowi i Piłsudskiemu, które znajdują się w Krakowie.



Role pomników pełnią także tablice nagrobne, epitafia, sarkofagi. Często zamiast napisów informujących kogo upamiętniają używa się symboli. Środkami symboliki są zarówno rośliny jak i zwierzęta. Najpopularniejsze z nich to konie i orły. Na koniach umieszcza się wodzów: np. Kościuszko, czy Poniatowski. Pierwszy z nich postawiony przed głównym wejściem na zamek wawelski autorstwa lwowskich rzeźbiarzy Leonarda Marconiego i Antoniego Popiela w 1900 roku. Drugi natomiast przedstawiający księcia Józefa Poniatowskiego dłuta duńskiego rzeźbiarza Bartela Thorvaldsena zrealizowany w 1820 roku stoi obecnie przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Istotnym elementem pomników są cokoły, które przyjmują najróżniejsze kształty. Często funkcję cokoła pełnią kolumny. Najbardziej znane z okresu starożytności są kolumny w stylu doryckim, jońskim i korynckim. Znakomitym przykładem pomnika usytuowanego na kolumnie jest Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie, która powstała w 1644 r. z fundacji Władysława IV wg projektu włoskich artystów Augustyna Locciego i Constantino Teocalli. Najsłynniejszą kolumną na świecie jest żelazna kolumna w Delhi, która od 1600 lat opiera się korozji.



Osobnym tematem związanym z pomnikami jest sztuka rzeźbiarska i odlewnicza .Pani profesor nie szczędziła przykładów z literatury opiewających piękno i siłę wymowy pomników .Zachwycając się naszymi pomnikami nie można oprzeć się refleksji, że zdecydowana większość z nich nie przetrwała II wojny światowej. Bogu niech będą dzięki, że Polacy je odtworzyli. Czego nie udało się zniszczyć Niemcom (planowali likwidację kopca Piłsudskiego i Kościuszki) zrobiła władza ludowa. Celowe zalesienie kopca Piłsudskiego doprowadziło do degradacji i zniszczenia. Sam fakt, że obce Polakom władze niszczyły nasze pomniki jest doskonałym dowodem, że pomniki mówią. Nie zawsze to, co chciałaby władza.



O pomnikach można by mówić godzinami, więc nic dziwnego, że wykład trwał ponad dwie godziny i nikomu nie spieszyło się do domu.



Zanotowała Gabriela Żyła 
Fot. Andrzej Żyła

czwartek, 20 października 2016

Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej: św. Hieronim








„Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej” - to tematyka spotkań formacyjnych w częstochowskim Klubie Inteligencji Katolickiej, które odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w kaplicy domu parafialnego przy parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Każde spotkanie rozpoczyna się Mszą św. o godz. 18.00



Cykl wykładów głosi ks. Mariusz Frukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela” i kapelan KIK-u częstochowskiego. Prelegent, obok biogramów Ojców Kościoła przybliża także ich myśl teologiczną. Konferencje oparte są m. in. na katechezach papieża Benedykta XVI.

Kolejne spotkanie, które odbyło się19 października dotyczyło św. Hieronima.

KATECHEZA BENEDYKTA XVI (I)

KATECHEZA BENEDYKTA XVI (II)


ARTYKUŁ KS. JACKA MOLKI