Łączna liczba wyświetleń

sobota, 18 listopada 2017

Prymas Polski do członków KIK: Modlitwa jest szkołą nadziei






 PORTAL NIEDZIELI

BIURO PRASOWE JASNEJ GÓRY

RADIO JASNA GÓRA 1

RADIO JASNA GÓRA 2

ARCHICZEST.PL 

KATOLICKA AGENCJA INFORMACYJNA 

RADIO FIAT

FOTORELACJA




















„Modlitwa jest darem i łaską. Nie jest wytworem naszych tęsknot i pragnień. Nie jest projekcją naszych własnych oczekiwań. Nie jest rezultatem jakichś ułomnych kalkulacji.” - mówił abp Wojciech Polak. 18 listopada Prymas Polski przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze z racji 37. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej do narodowego sanktuarium.









Mszę św. z Prymasem Polski koncelebrowali kapelani KIK-u. W pielgrzymce wzięło udział blisko 200 członków Klubów z całej Polski, m.in. z Częstochowy, Bydgoszczy, Torunia, Bielsko–Białej, Mielca, Katowic, Olsztyna, Inowrocławia, Warszawy.



„Słowa Maryi: „Zróbcie wszystko, co wam powie” to źródło mądrości.

Dzisiaj jesteśmy w jasnogórskiej, maryjnej szkole wiary. W codziennej formacji trzeba, abyśmy wypełniali Ewangelię i naśladowali Maryję” – mówił, witając zgromadzonych pielgrzymów o. Wojciech Dec.



Rozpoczynając Mszę św. abp Wojciech Polak podkreślił, ze „modlitwa to szkoła nadziei” - W dzisiejszym świecie musimy być misjonarzami nadziei a nie prorokami nieszczęść – mówił abp Polak.



W homilii Prymas Polski odnosząc się do tekst Ewangelii wskazał na znaczenie modlitwy - Modlitwa jest darem i łaską. Nie jest wytworem naszych tęsknot i pragnień. Nie jest projekcją naszych własnych oczekiwań. Nie jest rezultatem jakichś ułomnych kalkulacji. To jest spotkanie z żywym Bogiem, który nie utrzymuje dystansu, który troszczy się o nas, ale za nas nie decyduje i nas nie wyręcza – mówił Prymas Polski.



- Dzisiejsza Ewangelia zachęca nas zatem do wytrwałości w modlitwie. Łamie przy tym pewne stereotypy. Przypomina, że często z modlitwą związany jest trud i zmagania. Wszyscy mamy przecież w naszym życiu chwile zmęczenia i zniechęcenia, zwłaszcza kiedy nasza modlitwa wydaje się nieskuteczna. To doświadczenie podpowiada nam jednak, że modlitwa jest nade wszystko darem i łaską – kontynuował abp Polak i podkreślił za papieżem Franciszkiem, że „spotkanie z Panem jest zawsze spotkaniem żywym, nie jest spotkaniem muzealnym. Jest spotkaniem żywym. On jest z nami i dla nas”.



Mówiąc o wytrwałości w modlitwie arcybiskup zaznaczył, że „modlitwa otwiera nas na Tego, który przychodzi. On wciąż każe nam ufać i wierzyć, nawet wbrew nadziei. Modlitwa więc wyostrza przy tym wzrok naszego serca, naszego wnętrza, naszego ducha, który potrafi wprost wyczuć bliskość i miłość Boga”.

- Pielgrzymka na Jasną Górę jest zawsze szansą na to, by jeszcze raz odnaleźć siebie przed Panem. Jest okazją, by przed Maryją i wraz z Nią otwierać się w modlitwie na ten szczególny dialog z Bogiem- dodał abp Polak.





- To święte miejsce i obecność Maryi, Matki Bożej, Matki Kościoła, naszej Matki i Królowej są niewątpliwie i dla nas ciągłą zachętą, by odpowiadając na Chrystusową przypowieść, właśnie tutaj, na Jasnej Górze, modlić się wytrwale i nie ustawać. Taki jest niewątpliwie również podstawowy cel i sens naszego pielgrzymowania – kontynuował Prymas Polski.





Na zakończenie abp Polak podkreślił, że „jasnogórska pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej jest więc niewątpliwie kolejnym zaproszeniem nas wszystkich, Drodzy Siostry i Bracia, na drogę ufnej i wytrwałej modlitwy”.



I dodał: „właśnie tego oczekuje od nas Bóg, byśmy nie ukrywali się w jakiejś prywatnej przestrzeni, ale przemieniali nasze życie i nasze wzajemne relacje mocą tej wiary, której On jest niewyczerpanym źródłem. On sam oczekuje od nas cierpliwości, wiary i nadziei. Oczekuje naszej stałości w wysiłkach i być może nawet tego wdowiego ewangelicznego naprzykrzania się, wciąż ze świadomością, że także my jesteśmy przecież odpowiedzialni, aby i w naszą ludzką społeczność, w naszą dzisiejszą trudną sytuację społeczną wprowadzać światło Jezusowej Ewangelii, dając nam wszystkim ewangeliczne kryteria dla naszego wspólnego życia”.



Po Mszy św. uczestnicy pielgrzymki pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego złożyli kwiaty i pomodlili się o beatyfikację sługi Bożego Prymasa Tysiąclecia.





Następnie w kaplicy różańcowej odbyły się wykłady. Ks. inf. Ireneusz Skubiś – honorowy redaktor naczelny „Niedzieli” mówiąc o koncepcji ideowej Ruchu „Europa Christi” zaznaczył, że „Europie trzeba powiedzieć: Chrystus albo nic”.



Ks. Skubiś wskazał również na konieczność odnowionej politologii chrześcijańskiej - Gubi nas chrześcijańska i katolicka opieszałość – mówił ks. Skubiś.



- Niestety Europa bardzo świadomie chce zapomnieć o swoich korzeniach. A kultura Europy to myśl grecka, prawo rzymskie i Ewangelia. Piękno katedr i literatura to także legitymacja Europy. Sama Europa to kultura Ewangelii, kultura krzyża – mówił moderator Ruchu „Europa Christi”.



Natomiast bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej mówiąc o „maryjnej szkole wiary oraz prawdziwej i mądrej pobożności maryjnej w naszym życiu” podkreślił, że „Europa jest też maryjna”.



Bp Przybylski przypomniał, że św. Teresa od Dzieciątka Jezus tuż przed śmiercią, kiedy była bardzo cierpiąca przeżywała także ciemną noc wiary i wówczas modliła się do Matki Bożej. Święta modliła się: „Matko Boża nam ludziom wydaje się, że wszystko dla Ciebie było takie łatwe. Maryjo jesteś Matką moich trudności, moich zmagań. Matko Boża Ty jesteś Matką wszystkich moich ciemnych nocy”.



Biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej wskazał na przykład św. Jana Pawła II – U św. Jana Pawła II udowa i tradycyjna pobożność spotkała się z głębią teologii św. Ludwika Marii Grignion de Montfort – mówił bp Przybylski i za św. Ludwikiem Maria Grignion de Montfort przypomniał, że ten teolog wylicza 7 rodzajów fałszywych czcicieli Matki Bożej: krytykanci, skrupulatni, powierzchowni, zuchwali, niestali, obłudni (interesowni) i samolubni.



Dlaczego tak ważny jest kult maryjny? – pytał biskup i wskazał za św. Janem Pawłem II, że „Maryja jest najpewniejszą drogą do Jezusa i drogą Jezusa do nas.”



- Kocham Maryję, bo Bóg Ją kocha. Kocham Maryję, bo jest kobietą, niewiastą. Bóg przyszedł przez kobietę, żeby zbawić ludzi. Bo Maryja jest Dziewicą. A dziewictwo to czystość. Nasze czasy są zaatakowane brakiem czystości. Dlatego Maryja jest nam potrzebna. – mówił bp Przybylski i dodał: „Kocham Maryję, bo jest Matką”.





Pielgrzymkę zakończyła Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich, którą prowadzili członkowie KIK-u z Katowic.







Kluby Inteligencji Katolickiej (KIK), to stowarzyszenia skupiające osoby, które pragną w sposób świadomy przeżywać swoje powołanie katolików świeckich. Dla zapewnienia współpracy między nimi, powołały w 1989 "Porozumienie Klubów". Pierwsze Kluby (w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu i Toruniu) powstały na fali odwilży październikowej w 1956 r. Po 1976 r. wielu działaczy KIK przeszło do działalności mniej lub bardziej jawnie opozycyjnej, współpracując ze środowiskiem KOR-u, a następnie współtworzyło NSZZ Solidarność.

Do najważniejszych zadań KIK należy praca formacyjna wśród członków i ich rodzin, praca wychowawcza wśród dzieci i młodzieży, poznawanie i proponowanie rozwiązań ważnych problemów społecznych oraz włączaniu świeckich w pracę duszpasterską Kościoła w Polsce. Wśród zadań KIK jest również promowanie Nauczania i Społecznego Kościoła. KIK w swojej działalności organizuje spotkania o charakterze formacyjnym, intelektualnym, modlitewnym, kulturalnym.

I Ogólnopolska Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę odbyła się 14 czerwca 1981 r. z inicjatywy ks. dr. Ireneusza Skubisia redaktora naczelnego tygodnika katolickiego „Niedziela” oraz członka – założyciela i pierwszego kapelana częstochowskiego KIK-u i Ireny Makowicz pierwszego prezesa częstochowskiego KIK-u. Mszy św. przewodniczył ówczesny ordynariusz diecezji częstochowskiej bp Stefan Bareła.


Tekst: Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela
Fot. Waldemar Deska ( z Mszy św.) pozostałe zdjęcia:  ks. Mariusz Frukacz
Zdjęcia z Drogi Krzyżowej i złożenia kwiatów: Barbara Popiołek
 

Trzecie spotkanie nt. dziejów kościoła i parafii św. Jakuba ap. w Częstochowie

W środę 15 listopada br. po wieczornej Mszy Świętej wysłuchaliśmy wykładu księdza Mariusza Frukacza - redaktora "Niedzieli" i kapelana KIK-U, który przybliżył sylwetkę ks. kan. Wojciecha Mondrego - pierwszego proboszcza parafii. Był to trzeci wykład z cyklu „Dzieje Kościoła i Parafii Świętego Jakuba Apostoła”.

[fot. ks. Wojciech Mondry z bp. Teodorem Kubiną, archiwum parafii św. Jakuba ap. w Częstochowie]

czwartek, 9 listopada 2017

Częstochowski Klub Inteligencji Katolickiej zaprasza




15 listopada (środa) w kościele św. Jakuba o godz. 18.30 będzie odprawiona Msza św., po której ks. Mariusz Frukacz wygłosi trzeci już wykład o historii parafii św. Jakuba w 80. rocznicę jej utworzenia.



18 listopada (sobota) odbędzie się XXXVII Ogólnopolska Pielgrzymka KIK-ów na Jasną Górę. Początek o godz. 9.30 – Msza św. w Kaplicy Matki Bożej; o godz. 11.00 – modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem kard. Stefana Wyszyńskiego. O godz. 11.30 rozpoczną się wykłady w Kaplicy Różańcowej: „Koncepcja ideowa Ruchu Europa Christi” – ks. inf. Ireneusz Skubiś; „Maryjna szkoła wiary. Rozważania o prawdziwej i mądrej pobożności Maryjnej w naszym życiu” – bp Andrzej Przybylski. Na godz. 14.00 przewidziane jest nabożeństwo Drogi Krzyżowej na Wałach Jasnogórskich, które poprowadzi KIK katowicki.

Serdecznie zapraszamy wszystkich członków naszego Klubu, a także osoby spoza Klubu zainteresowane tematyką wykładów i spotkaniem z ciekawymi ludźmi.

Maria Banaszkiewicz

prezes Częstochowskiego KIK-u

Europo, otwórz drzwi Chrystusowi! Kilka słów refleksji po Kongresie Europa Christi



                                                                  [fot. niedziela.pl]

Pod hasłem „Europo, otwórz drzwi Chrystusowi!” odbył się w dniach 19-23 października 2017 r. Międzynarodowy Kongres Ruchu Europa Christi zorganizowany przez ks. inf. dr Ireneusza Skubisia. Kongres rozpoczął się wieczorem 19 października w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej Apelem Jasnogórskim pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego. W ramach kongresu zorganizowano 6 sesji naukowych, które miały miejsce w Częstochowie, Łodzi i Warszawie, o których obszerne relacje ukazały się na łamach poprzednich numerów „Niedzieli”.

Członkowie częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej mieli zaszczyt wziąć udział w większości tych sesji, bowiem organizator kongresu nigdy nie zapomina o swoich przyjaciołach z KIK-u, którego od początku, tj. od 1980 r. jest współtwórcą i kapelanem.

Jego ojcowska troska nad bezpiecznym udziałem w kongresie członków częstochowskiego KIK-u przejawiała się w zapewnieniu przejazdu do Warszawy jak i powrotu do domu. Nie zabrakło przy tym strawy dla ciała i ducha.

Wykłady, które dane mi było usłyszeć utwierdziły mnie w przekonaniu, że diagnoza postawiona społeczności europejskiej jest trafna. Europa jest jak staruszka niepełnosprawna i trawi ją wydłużająca się agonia. Daje się jednakże zauważyć symptomy przebudzenia i chęć powrotu do zdrowia. To już coś. Europejczycy dochodzą do świadomości, zadają sobie pytanie, skąd są i dokąd idą. Ks. inf. Ireneusz Skubiś kilkakrotnie powtórzył pytanie: „Quo vadis, Europo?” Zorganizowanie przez niego kongresu uważam za niezwykle cenne. Szerzenie Ruchu Europa Christi niewątpliwie pomoże odnaleźć korzenie chrześcijańskiej Europy. Możemy je znaleźć, czytając choćby genialną powieść naszego wielkiego pisarza Henryka Sienkiewicza „Quo Vadis”. Tę lekturę ks. inf. Ireneusz Skubiś zalecił wszystkim zwolennikom i uczestnikom Ruchu Europa Christi.

Polacy swoją głęboką wiarą, wspaniałą tradycją, a także bezsprzecznym bohaterstwem i odwagą pokazują, że są w stanie pomóc wskrzesić chrześcijaństwo w Europie. Udowodnili to dokonując wyboru nowej drogi w 2015 roku, organizując Ruch Europa Christi, podejmując choćby inicjatywę wspólnej modlitwy różańcowej Różaniec do Granic.

Podjęcie inicjatywy ks. inf. Ireneusza Skubisia przez członków Klubu Inteligencji Katolickiej jest naturalną potrzebą dnia dzisiejszego. Chciałabym bardzo, by w każdej parafii odnaleźli się zwolennicy Ruchu Europa Christi i odpowiedzieli na wezwanie jego moderatora: „Chrześcijanie, policzmy się!”

Gabriela Żyła