Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 17 marca 2014

Przegląd Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych


W dniach 6-9 marca 2014 r.  niektórzy członkowie KIK-u uczestniczyli w Przeglądzie Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych pod hasłem "Niezłomni i Błogosławieni - po kres", który odbywał się m.in. w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.  Przegląd Filmów dedykowany był bł. Janowi Pawłowi II, a zorganizowany pod patronatem JE abp Wacława Depo Metropolity Częstochowskiego oraz Szymona Giżyńskiego,  posła na Sejm RP.  Wszystkie spotkania prowadziła red. Zdzisława Guca a organizatorem całego Przeglądu filmów była Anna Dąbrowska-redaktorka "Gazety Częstochowskiej"

Barbara Popiołek

****** 

W dniach 6-9 marca br. miałam możliwość uczestniczyć w Przeglądzie Filmów Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych, który po raz pierwszy zorganizowany został w naszym mieście. Impreza miała miejsce w Miejskim Domu Kultury oraz Muzeum Monet i Medali JP II. Ja wybrałam Muzem.
Z uwagi na dolegliwości kręgosłupa tylko przez dwa pierwsze dwa dni brałam udział w przeglądzie ale i tak uważam, że to wspaniały pomysł.
 Cieszę się, że w drugim dniu byli z nami ks. Biskup Wacław Depo i poseł Szymon Giżyński. Ludzi było tak mało, że w przerwie każdy mógł z nimi porozmawiać.
Filmy były fanatyczne! Każdy miał charakter biograficzny, przedstawiał życie ludzi, a w każdym ludzkim losie widoczny ślad ręki Boga.
Doskonały film Pawła Woldana pt „Portret damy” pokazał życie księżnej Karoliny Lanckorońskiej. Kapitalna Polka, doskonały naukowiec, piękna katoliczka, silny człowiek.
Na sali był obecny ksiądz, który opowiedział nam o swoim spotkaniu z księżną, co było tym bardziej fascynujące, że twórca filmu nigdy osobiście jej nie poznał.
Potem był film pt. „Pistolet do wynajęcia” opowiadający o Rafale Gan- Ganowiczu i jego prywatnej wojnie z czerwoną zarazą. Tatar z pochodzenia, żołnierz z zawodu.
Walczył wszędzie, gdzie była okazja z wojskami rewolucji – głównie w Afryce.
Na drugi dzień film Dagmary Drzazgi z przepięknymi zdjęciami pt „Bez jednego drzewa las lasem zostanie” o pięknej, śląskiej  rodzinie i młodym księdzu Janie Machu.
 Po obejrzeniu tego filmu abp Skworc się rozpłakał i powiedział, że trzeba rozpocząć proces beatyfikacyjny. Dzisiaj ksiądz Jan Macha jest ogłoszony sługą bożym.
Kochał Boga i ojczyznę i za te wartości stracił życie.
Potem był film Anny Teresy Pietraszek „Zawód prymas”.  W tym filmie uderzające było dla mnie jakie ogromne nakłady pracy i pieniędzy państwo przeznaczało na walkę z kościołem. Nic dziwnego, że w końcu zbankrutowało. Każde pieniądze wydane na destrukcję po wielokroć zwiększają starty.
Niesposób jednak nie kochać naszego Prymasa Tysiąclecia. Każdy film o nim o tym przekonuje. Obecna z nami Anna Rastawicka z Instytutu Prymasowskiego opowiadała o nim. Wzruszało mnie jak do niego się zwracała „Tateńku”.
Potem był film Jolanty Hajdasz pt. „Zapomniane męczeństwo” o ks. Biskupie Antonim Baraniaku i jego męczeństwie.
Został aresztowany tej samej nocy co prymas Wyszyński. Różnica polegała na tym, że Wyszyńskiego nie torturowano a biskup Baraniak, który przed aresztowaniem był sekretarzem prymasa, torturami i wymyślnymi mękami był zmuszany do zeznań mających skompromitować kościół i prymasa. Ducha nie złamali, ciało tak zniszczyli, że nigdy nie odzyskał zdrowia i zmarł przedwcześnie. Trwający 8 lat proces w IPN został umorzony, bo oprawcy nic nie mogli sobie przypomnieć.
Autorka obiecała , że zrobi dalszy ciąg tej historii, bo ma coraz więcej dowodów i świadków.
Przeglądowi towarzyszyła rodzinna i serdeczna atmosfera. Przypomniało mi to do złudzenia pierwsze festiwale Gaude Mater 24 lata temu.
 Wtedy na pierwszych koncertach publiczność była nieliczna ale b. zaangażowana i zainteresowana. To był pierwszy powiew wolności w naszym mieście.
Musiało minąć parę ładnych lat, by Festiwal Gaude Mater zdobył sobie renomę oraz trwałe i silne miejsce na światowej mapie kultury.
Myślę, że ten pierwszy Przegląd Filmów Dokumentalnych jest początkiem czegoś bardzo wartościowego i potrzebnego w naszej kulturze.
Jego istotą jest bowiem udokumentowanie na taśmie filmowej prawdy, która w obecnych czasach jest wyjątkowo cenna ponieważ jest zjawiskiem rzadkim i niewygodnym.
Kolejne Przeglądy Filmów Dokumentalnych będą przyciągać coraz większe rzesze widzów tak, jak to się dzieje z imprezami festiwalu Gaude Mater.
Człowiek – w tym morzu kiczu i udawania – potrzebuje obrazu bez korekty i retuszu podyktowanego modą i interesami politycznymi.
Nie ma bardziej fascynującego obrazu jak ludzkie, prawdziwe życie w widocznym cieniu Boga. Wszyscy żyjemy w Jego cieniu, nie wszyscy jednak go zauważają.
Filmy dokumentalne pokazywane w ramach przeglądu pozwalają widzom Go zauważyć.
Dlatego już umawiamy się z przyjaciółmi na przyszły rok i następne 20 lat.
Gabriela Żyła
Członek KIK

*****



Dopóki Kościół Święty jest silny mocą Nadziei Wiary i Miłości – mocą Boga – jesteśmy bezpieczni.
Umocnieniu tych wartości służy m.in. Przegląd Filmów  Dokumentalnych Niepoprawnie Prawdziwych pod hasłem Niezłomni i Błogosławieni –wierni po kres, dedykowany bł. Janowi Pawłowi II, zorganizowany  z inicjatywy pani Anny Zajdy-Dąbrowskiej i pana Krzysztofa Witkowskiego, pod patronatem JE abp Wacława Depo – Metropolity Częstochowskiego i Szymona Giżyńskiego- Posła na Sejm RP.
Czy trzeba wiarygodniejszej rekomendacji ?

Te filmy są świadectwem prawdy  m.in. „Cud prawdy”, Kapłan z Suchedniowa”,  Zawód Prymas”, Zapomniane męczeństwo”  „Pielgrzym”, August Kardynał Hlond”, Portret Damy’, Pielgrzym pojednania”, „Łączka”.  Ukazują duchowych mocarzy Kościoła Świętego, kapłanów i ludzi świeckich, głęboko wierzących, którzy poświęcili życie, abyśmy nie zboczyli z drogi, mogli się oprzeć, zbudować własne życie na mocnym fundamencie wiary.

Bohaterowie filmów to ludzie z krwi i kości świadkowie naszych czasów lub niezbyt odległych (przed I wojną światową do czasów współczesnych), którzy żyli  odważnie, byli naszymi przewodnikami duchowymi za życia , pozostali takimi po śmierci.

Obowiązkiem żyjących jest kultywować i zachować pamięć o NICH, ideały wcielać w życie zaszczepiać i przekazać młodemu pokoleniu Polaków wartości chrześcijańskie dla budowania i umacniania poczucia godności dzieci Bożych, miłości do Boga i Ojczyzny.

Znani z doświadczenia filmowcy  i ludzie pióra, przypomnieli  postaci Ks. Prymasa Augusta Hlonda, Ks. Prymasa Stefana Wyszyńskiego, ks. Biskupa Antoniego  Baraniaka.
To kapłani ze spiżu, wielcy, mądrzy, wierni niezłomni, budzą szacunek i miłość za wierność Bogu i Ojczyźnie, za ojcowską troskę o naród polski. Cech Ich osobowości jak w soczewce skupiły się w Ojcu Świętym bł. Janie Pawle II. Szczególnie wzrusza film o heroicznej postawie skromnego , pełnego pokory biskupa Antoniego  Baraniaka, o którym opowiadają z najwyższym szacunkiem ks. Prymas Stefan Wyszyński, najbliżsi  współpracownicy m.in. siostry zakonne.

Bohaterami kolejnych filmów są kapłani bł. Jerzy Popiełuszko, ks.  Jan Mach,  którzy ponieśli śmierć męczeńską, lecz Ich nie złamano, woleli umrzeć niż zdradzić Boga i Ojczyznę. Są przykładem wierności do końca. Zostawili przesłanie, które jak sztandar musimy nieść „zło dobrem zwyciężaj”.
Ci ludzie Kościoła jak gwiazdy świecą na firmamencie nieba, a jest ich wiele, muszą być kamieniami węgielnymi  naszych czasów.
               
 W filmach liczni świadkowie z różnych środowisk związani pracą, przyjaźnią, pokrewieństwem, i służbą z bohaterami, przybliżają i pogłębiają naszą wiedzę o nich, wywołują wzruszenia, łzy oraz żywe poruszenia serca. Zmuszają do refleksji, aby Ich poświęcenie nie poszło na marne.
 Przegląd  tego typu filmów to bardzo cenna i pożyteczna inicjatywa. Wyda owoce jeśli będzie kontynuowana i dotrze do szerszej publiczności, szczególnie młodzieży.
               
Dziękujemy  zaproszonym Gościom oraz twórcom filmów- Annie Teresie Pietraszek, Pawłowi Woldanowi, Dagmarze Drzazga, Piotrowi Zarębskiemu, Mateuszowi Dzieduszyckiemu, Andrzejowi Trzos- Rastawieckiemu – za ich dzieła, za pełne ciepła i cierpliwości z ich strony spotkania i serdeczne rozmowy.
               
Dziękujemy organizatorom Przeglądu za trud, za ucztę duchową, za świadectwo wiary , za odwagę.    Liczymy na kontynuację.

Łucja Szota –członek KIK-u
               
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz