Łączna liczba wyświetleń

sobota, 21 listopada 2015

35. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę




35. Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej odbyła się w sobotę, 21 listopada na Jasnej Górze. Do sanktuarium przybyli przedstawicie KIK-ów z całej Polski.

Modlitewne spotkanie rozpoczęła Msza św. odprawiona o godz. 9.30 w Kaplicy Matki Bożej. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił abp Henryk Hoser, metropolita warszawsko-praski w koncelebrze z kapelanami Klubów. Zgromadzonych powitał o. Wojciech Dec, paulin.




W homilii abp Henryk Hoser nawiązał do dzisiejszego święta, ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, mówił: „Niech dzisiejsze wspomnienie, tutaj u stóp Matki Bożej Częstochowskiej nas napełni tą świadomością kim jesteśmy, do czego zmierzamy, kim mamy być, i jednocześnie niech Najświętsza Maryja Panna, zwłaszcza jeśli chodzi o członków Klubów Inteligencji Katolickiej uczy nas inteligencji wiary, bo Ona jest patronką i Matka wierzących inteligentnie. Nim dała swoje przyzwolenie spytała ‘Jak się to stanie’, dopiero usłyszawszy wyjaśnienie zgodziła się z całą świadomością, z całym oddaniem i z całą ufnością. Niech ta świadomość, oddanie i ufność nam towarzyszy”.




Po Mszy św. pielgrzymi w Kaplicy Różańcowej wysłuchali wykładu abp Henryka Hosera pt. „Znaczenie ustaleń Synodu dla powołania i misji rodziny” oraz miała miejsce prezentacja książki Michała Białkowskiego „Kluby Inteligencji Katolickiej jako przestrzeń działań niezależnych w latach osiemdziesiątych XX wieku”. 


Następnie przedstawiciele KIK-ów złożyli kwiaty pod pomnikiem Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego. O godz. 14.00 została odprawiona Droga Krzyżowa na wałach jasnogórskich, którą poprowadził KIK Katowice, a po niej nastąpiła modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem bł. Ojca Świętego Jana Pawła II.

Kluby Inteligencji Katolickiej (KIK) – sieć stowarzyszeń skupiających osoby, które pragną w sposób świadomy przeżywać swoje powołanie katolików świeckich. Kluby te powstały na fali odwilży październikowej w 1956 r. W latach 1957-1976 przedstawiciele tych klubów tworzyli w Sejmie rodzaj umiarkowanie opozycyjnego wobec władz przedstawicielstwa środowisk ludzi wierzących. Po 1976 r. wielu działaczy KIK przeszło do działalności mniej lub bardziej jawnie opozycyjnej, współpracując ze środowiskiem KOR-u, a następnie współtworzyło NSZZ Solidarność. W 1989 r. środowisko KIK odegrało rolę pomostu między obozem władzy i opozycji Solidarnościowej, współtworząc okrągły stół. Po 1989 r. wielu działaczy KIK-ów włączyło się aktywnie w dokonujące się przemiany ustrojowe w Polsce.

o. Stanisław Tomoń/ BPJG

Foto: BPJG Marek Kępiński

Więcej na www.jasnagora.com
Źródło: archiczest.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz