Związkom Lwowa z Częstochową (ale nie tylko) poświęcony był wykład pani dr Barbary Kubickiej-Czekaj wygłoszony w dniu 15.11.2016 w ramach działalności Nieoficjalnej Akademii Miłośników Kultury Polskiej im. Zapomnianych Polaków. Tym razem liczba członków Klubu Inteligencji Katolickiej zgromadzonych w pomieszczeniach księgarni „Niedzieli” była tak wielka, że trzeba było pożyczać krzeseł.
Spotkanie rozpoczęliśmy pieśnią na melodię I Brygady: „Lwowiacy to Orlęta harde,
Lwowiacy to niezłomna stal….”. Właśnie w tym miesiącu mija 98 rocznica obrony Lwowa w trakcie wojny polsko-ukraińskiej. Jedna z członkiń KIK-u zadeklamowała wzruszający wiersz Artura Oppmana poświęcony Jurkowi Bitschanowi polskiemu gimnazjaliście, Orlęciu Lwowskiemu, który 21 listopada 1918 roku w walce na terenie Cmentarza Łyczakowskiego zmarł trafiony dwukrotnie w nogi i w głowę przez ukraińskie pociski ekrazytowe.
Jakkolwiek Częstochowy ze Lwowem nigdy nie łączyła formalna unia to należy podkreślić, że to właśnie z okolic Lwowa pochodzi najsłynniejsza ikona, która swą siedzibę ma na Jasnej Górze. W 1342 książę Władysław Opolczyk znalazł na zamku w położonym w obwodzie lwowskim Bełzie obraz Matki Bożej, którym się zachwycił i zapragnął przewieźć do Opola. Po drodze konie ciągnące wóz z ikoną zatrzymały się na wzgórzu zwanym dzisiaj Jasną Górą i dalej nie chciały ruszyć. Tak więc Matka Boża spod Lwowa stała się Matką Boską Częstochowską.
W katedrze lwowskiej przed wizerunkiem „Ślicznej Gwiazdy Miasta Lwowa” czyli Matki Bożej Łaskawej w czasie potopu szwedzkiego 1.4.1656 roku złożył śluby król Jan II Kazimierz Waza. Autorem ślubów jest św. Andrzej Bobola. To najważniejsze wydarzenie w dziejach Lwowa uwiecznione zostało w szeregu dzieł sztuki znajdujących się nie tylko w świątyniach Lwowa lecz całej Polski. Malowidła, freski, witraże i płaskorzeźby poświęcone temu niezwykłemu wydarzeniu stworzyli tacy artyści jak: Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Stanisław Stroiński, Józef Starzyński i wielu innych. Jasna Góra również posiada dzieło związane ze ślubami Jana Kazimierza. Zostało ono ufundowane w świeżo wyremontowanej Sali Rycerskiej z okazji 300 rocznicy ślubowania 26.8.1956 roku. Tablicę z brązu zaprojektowała Zofia Trzcińska-Kamińska.
Pani profesor przybliżyła słuchaczom postacie związane swą działalnością z terenami zabużańskimi jak hetmana wielkiego koronnego Jana Zamojskiego, który był także starostą krzepickim, Mikołaja Wolskiego, który przed Janem Zamojskim był m.in. starostą krzepickim oraz pełnił funkcję marszałka wielkiego koronnego czy innych. Dygresjom na temat związków znanych postaci z kultem Matki Boskiej Częstochowskiej nie było końca.
Wykład pani dr Barbary Kubickiej-Czekaj pozwolił nam także poznać historie unii, które wiązały narody, władców lub miejscowości w różnych okresach dziejów Europy – poczynając od unii Aten ze Spartą, poprzez kalmarską, lubelską itd. Losy tychże unii kończyły się jak zwykle. Trudno zatem było oprzeć się refleksji nad losem Unii Europejskiej.
Najwięcej emocji wzbudziły jednak wspomnienia zgromadzonych osób związanych z pobytem i zwiedzaniem Lwowa. Miasta, które zawsze będzie przypominać wielkość Rzeczypospolitej.
Zanotowała Gabriela Żyła
Zdjęcia: Andrzej Żyła
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz