Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 6 lipca 2017

Zakończenie roku akademickiego 2016/2917 naszej Akademii Miłośników Kultury Polskiej im. Zapomnianych Polaków








Dnia 30 czerwca br. w auli redakcji “Niedzieli” odbył się ostatni w tym roku akademickim wykład przeznaczony dla miłośników kultury polskiej zrzeszonych w Klubie Inteligencji Katolickiej w Częstochowie oraz jego sympatyków. Wykład pod tytułem „Nasza najdroższa ojczyzna polszczyzna” wygłosiła rektor Akademii pani dr Barbara Kubicka-Czekaj.
„Rzadko na moich wargach
Niech dziś to warga ma wyzna
Jawi się krwią przepojony
Najdroższy wyraz: Ojczyzna”
Wierszem młodopolskiego poety Jana Kasprowicza rozpoczął się wykład o umiłowaniu ojczyzny w literaturze. Mimo, iż często bywamy świadkami instrumentalnego używania treści patriotycznych, czego dowodzi właśnie cytowany wiersz – to jednak właśnie literatura ojczysta jest nośnikiem najszlachetniejszego uczucia, jakim cechuje się człowiek, tzn. patriotyzmu.
Wykład obfitował w cytaty ( oczywiście z imponującej pamięci pani profesor) ze wszystkich okresów literackich.
„Święta miłości kochanej ojczyzny
Czują cię tylko umysły poczciwe!”
Wiersz oświeceniowego poety biskupa Ignacego hrabiego Krasickiego dzięki decyzji założyciela i komendanta Szkoły Rycerskiej w Warszawie Adama Czartoryskiego stał się hymnem tejże szkoły. Dlatego jest znany jako Hymn Szkoły Rycerskiej, mimo, że napisany po doświadczeniach konfederacji barskiej i pierwszym rozbiorze został opublikowany pod tytułem „Apostrofa do miłości ojczyzny” w 1774 roku.
Twórczość Jana Kochanowskiego obfituje w treści patriotyczne oraz moralne nakazy dbania o wspólną rzeczpospolitą. Cytowane fraszki oraz fragmenty dramatu „Odprawa posłów greckich” przywołują najszlachetniejsze odczucia etyczne. „Wy, którzy pospolitą rzeczą władacie, a ludzką sprawiedliwość w ręku trzymacie…” przypomina o powinnościach rządzących państwem.
Pieśni przechowują najcenniejsze treści. „O pieśni gminna, ty arko przymierza…” – ten cytat z „Konrada Wallenroda” Adama Mickiewicza przypomina, że wszystkie pokolenia służą najwyższej świętości, jaką jest ojczyzna. Kolejny cytat Adama Mickiewicza: „Są prawdy, które mędrzec wszystkim ludziom mówi, Są takie, które szepce swemu narodowi;…” podkreśla rolę prawdy w życiu narodu i odwagi, która jest warunkiem prawdomówności.
W obronie dzieci we Wrześni, które zostały pobite za to, że domagały się prawa do odmawiania modlitwy w języku ojczystym napisał do Bismarcka list Henryk Sienkiewicz.
Cała Europa była wówczas oburzona polityką Bismarcka. Wtedy jeszcze umiała myśleć logicznie. Wtedy odwaga mówienia prawdy była rzeczą normalną.


Wykład zatytułowany „Ojczyzna Polszczyzna” przekrojowo udokumentował, że nasza literatura polska jest skarbnicą patriotyzmu. Nazwisk wszystkich cytowanych twórców nie sposób wymienić. Ważne jest byśmy pamiętali, że przez szacunek dla mowy ojczystej mówimy prawidłowo. Odpowiedzialność za słowo nie dotyczy tylko pisarzy. Dotyczy każdego Polaka. Nie zaśmiecamy naszego języka wulgaryzmami, słowami niegodnymi.
Wiele pokoleń Polaków walczyło i umierało za ojczyznę, pracowało dla ojczyzny.
Należy zatem dobrze i pięknie mówić dla ojczyzny i o ojczyźnie.

Zanotowała
Gabriela Żyła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz