Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 10 stycznia 2019

Abp Depo spotkał się na opłatku z członkami częstochowskiego KIK-u




 

 


„Bóg jest z nami. I to jest pierwszy fundament dla naszej radości, dla naszej nadziei na każdy dzień i na każdy czas” - mówił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, który 9 stycznia spotkał się z członkami częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej. W spotkaniu opłatkowym wzięli udział m.in. członkowie zarządu KIK-u, na czele z prezesem Marią Banaszkiewicz, a także ks. kan. Mariuszem Frukaczem, redaktorem „Niedzieli” i kapelanem częstochowskiego KIK-u.



W słowie do uczestników spotkania abp Wacław Depo nawiązał do słów: „Nie lękajcie się!” - Kiedy zapytano się św. Jana Pawła II czym jest zdumiony w swoim pontyfikacie, to jedna z jego odpowiedzi brzmiała: „Nie dawałem sobie sprawy z tego, jak daleko Duch Święty poprowadzi moje wołanie z Placu św. Piotra: „Nie lękajcie się! Otwórzcie drzwi Chrystusowi!” – mówił abp Depo.



- Te słowa: „Nie lękajcie się!” powracają na przestrzeni Ewangelii. Te słowa słyszy Maryja w Nazarecie, słyszą je pasterze w Betlejem. Słyszą je apostołowie od Jezusa kroczącego po jeziorze – kontynuował arcybiskup i dodał: „Najpierw sam Bóg wchodzi w sposób taki dotykalny w życie człowieka, a dopiero wtedy jest radość z tego, że On jest z nami”.



- Bóg nas umiłował. Bóg jest miłością. Miłość znosi lęk. Kto się lęka nie wydoskonalił się w miłości. Bo miłość jest z Boga. Dlatego my miłując na wzór daru Bożego przechodzimy z lęku do życia – przypomniał metropolita częstochowski.



Arcybiskup przypominając hasło roku duszpasterskiego w Kościele w Polsce: „W mocy Bożego Ducha” podkreślił: „W mocy Bożego Ducha mamy przyjmować wszystko, cokolwiek przeżywamy, zarówno radość, ale nadzieję i również jakiś ból, niezrozumienie, smutek i różnego rodzaju doświadczenia. Bóg jest z nami. I to jest pierwszy fundament dla naszej radości, dla naszej nadziei na każdy dzień i na każdy czas”.





„Cieszymy się, że możemy być razem i przełamać się białym opłatkiem. Jesteśmy bardzo wdzięczni Księdzu Arcybiskupowi za duchową opiekę i troskę” – powiedziała w imieniu Klubu Inteligencji Katolickiej prezes Maria Banaszkiewicz.



Klub Inteligencji Katolickiej w Częstochowie został powołany w roku 1980. Inicjatorem jego powstania był ks. Ireneusz Skubiś, wówczas duszpasterz akademicki (objął funkcję kapelana). Prezesem został Irena Makowicz. Inicjatywę poparł bp Stefan Bareła. W kolejnych latach prezesami KIK-u częstochowskiego byli: Adam Banaszkiewicz, Kazimierz Świtalski, a obecnie Maria Banaszkiewicz. W 38 – letniej historii KIK-u w Częstochowie jego kapelanami byli: ks. inf. Ireneusz Skubiś, ks. prał. Ludwik Warzybok i obecnie ks. kan. Mariusz Frukacz.

W stanie wojennym Klub został zawieszony, a następnie rozwiązany. Członkowie Klubu zaangażowali się wówczas w działalność na rzecz osób internowanych i represjonowanych. Udzielano pomocy finansowej, materialnej (dary z zagranicy), prawnej, zorganizowano aptekę leków z darów. KIK odnowił oficjalną działalność dopiero w maju 1988 r.



Tekst: Ks. Mariusz Frukacz

Fot. Barbara Popiołek
 
Info za: Archiczest.pl

poniedziałek, 7 stycznia 2019

O kolędzie „Cicha noc” w auli „Niedzieli”





W auli redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” w Częstochowie przy ul. 3 Maja 12 odbyło się w poniedziałek 7 stycznia spotkanie z cyklu comiesięcznych zajęć nieformalnej Akademii Miłośników Kultury Polskiej, organizowanych przez panią Barbarę Popiołek.


Więcej na Portal Niedzieli