Łączna liczba wyświetleń

czwartek, 16 marca 2017

Nasz udział w pielgrzymce i sympozjum “Zjednoczona Europa – pomysł wierzących polityków, kandydatów na ołtarze”.






Dnia 14 marca 2017 odbyło się na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie sympozjum, które było kontynuacja pielgrzymki rozpoczętej wcześniej na Jasnej Górze poświęconej beatyfikacji sług bożych: współzałożycieli Zjednoczonej Europy Alcide de Gasperiego i Roberta Schumana.
Grupa członków częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej dzięki zaproszeniu ks. inf. Ireneusza Skubisia miała możliwość udziału w tym bardzo ważnym wydarzeniu.

[fot. Krzysztof Tadej]

W okresie organizowania Wspólnoty Europejskiej Robert Schuman (ówczesny premier i minister spraw zagranicznych Francji) powiedział, że „Europejska demokracja albo będzie chrześcijańska , albo nie będzie jej wcale”. Dziś widzimy, że odcięcie się Unii Europejskiej od korzeni chrześcijańskiej spowodowało, że zaczęła się sypać.

Od dwóch tysięcy lat tożsamością Europy jest chrześcijaństwo. Jeśli podejmiemy trud reformy Unii to tylko przez powrót do korzeni. Wagę inicjatywy Ruchu „Europa Christi” zainicjowanej przez naszego dawnego kapelana docenili najważniejsi politycy i uczeni w Polsce a także za granicą. Dowodem tego były nie tylko listy przesłane na ręce ks. inf. Skubisia m.in. od Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej dr Andrzeja Dudy, od Prezesa PiS dr Jarosława Kaczyńskiego, od innych przedstawicieli nauki, rektorów uczelni, ministrów obecnego rządu i  ambasadorów państw europejskich. Obecni byli ministrowie, m.in. Krzysztof Szczerski, Jan Szyszko, posłowie, ambasadorzy Niemiec i Chorwacji, przedstawiciele nauki i kultury.
           
Gospodarz sympozjum ks. prof. dr hab. Stanisław Dziekoński, rektor UKSW przywitał obecnych a wprowadzenie wygłosił inicjator całego przedsięwzięcia ks. inf. Ireneusz Skubiś. Wskazał jednocześnie na stojącą  na scenie auli replikę figurki  Matki Bożej Patronki Europy, która od 700 lat obiera honory od wszystkich okrętów przepływających przez Cieśninę Gibraltar. Król Ferdynand IV po pokonaniu muzułmanów, którzy przez 600 lat plądrowali Europę ogłosił Matkę Bożą Patronką Europy. Mieszkańcy Gibraltaru do dzisiaj w Litanii Loretańskiej dodają: Królowo Europy módl się za nami!
 Ks. prof. dr hab. Wojciech Góralski wygłosił referat „Świętość polityka – czy możliwa do zweryfikowania w procesie kanonicznym”, w którym nakreślił prawne i praktyczne aspekty procesu beatyfikacji obu kandydatów na ołtarze Alcide de Gasperi i Roberta Schumana. Maria Romana de Gasperi przedstawiła świadectwo świętości swego ojca – z uwagi na stan swojego zdrowia – jedynie za pośrednictwem kamery. Ojciec Bernard Ardura, norbertanin w wykładzie pt. „Robert Schuman – chrześcijanin w służbie wspólnego dobra” przybliżył postać tego polityka, o którym jego przyjaciel Henri Eschbach mówił „święty w garniturze”. Następnie prof. dr hab. Zbigniew Krysiak, prezes Instytutu Myśli Schumana zarysował cele i formy działalności grup Schumana w Polsce.Prof. Rocco Buttiglione wygłosił po polsku wykład „Alcide de Gasperi i Europa”.

 
          
Po podsumowaniu sympozjum przez ks. inf. Ireneusza Skubisia Lidia Dutkiewicz red. nacz. „Niedzieli” odczytała jego list skierowany do Ojca Świętego Franciszka informującego go o Ruchu „Europa Christi” oraz zawierającego prośbę o wsparcie duchowe w dziele przywrócenia Chrystusa zatracającej się Europie.
Mariusz Książek (pracownik „Niedzieli) odczytał list założyciela Ruchu „Europa Christi” skierowany do wszystkich europejskich chrześcijan  z propozycją podjęcia trudu powrotu do korzeni. List zawiera zapowiedź wydawania periodyku pt „Europa Christi” z podtytułem: „Laudatur Jesus Christus” w językach narodowych poszczególnych edycji.

 
[Fot. Barbara Popiołek]


 [Fot. Barbara Popiołek]


 [Fot. Barbara Popiołek]

„Policzmy się Europejscy Chrześcijanie!” to hasło skierowane przez ks. inf. Ireneusza Skubisia do wszystkich chrześcijan w Europie podejmujemy także i my – słuchacze Nieoficjalnej Akademii Miłośników Kultury Polskiej im. Zapomnianych Polaków.

Zanotowała
Gabriela Żyła
/rzecznik prasowy akademii/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz