Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 28 maja 2018

Częstochowski Klub Inteligencji Katolickiej w Świątyni Opatrzności Bożej oraz w Muzeum Jana III Sobieskiego w Wilanowie




19 maja 2018 roku członkowie i sympatycy częstochowskiego KIK-u odbyli pielgrzymkę do Świątyni Opatrzności Bożej by podziękować Bogu i powierzyć Mu dalsze losy naszych rodzin i naszego narodu.

Katedra Rzeczypospolitej (taką funkcję przypisano tej świątyni pierwotnie) została powołana do życia dwa dni po ustanowieniu Konstytucji 3 maja – w dniu 5.5. 1791 r. jako wotum wdzięczności narodu za konstytucję i udane próby ratowania Rzeczypospolitej Obojga Narodów.

Obecna monumentalna budowla nie odpowiada wprawdzie zamysłom zawartym w akcie prawnym z roku 1791 zawierającym decyzję Sejmu o jej budowie ale dostarcza wiernym niezwykłych wzruszeń, refleksji i głębokich przeżyć religijnych. Świątynia ta pierwotnie miała być pod wezwaniem Najwyższej Opatrzności, miała się znajdować w innym miejscu (na terenie obecnego Ogrodu Botanicznego) i miała być ponad wyznaniowa – wyraźnie masońska. Zaprojektował ją wówczas członek Loży Świątyni Izis Jakub Kubicki ulubiony architekt króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Zawiłe losy tej świątyni, które warto dogłębnie poznać np. w internecie, świadczą o niezwykłej sile wiary naszego narodu. Mimo wielu przeciwności losu, niesamowitej nienawiści naszych oprawców i wrogów Kościoła Katolickiego mamy katolicką Świątynię Opatrzności Bożej wybudowaną dzięki inicjatywie prymasa Polski kardynała Józefa Glempa. On to bowiem 19.11.1997 podjął działania i zaproponował wraz z prof. Markiem Drozdowskim i innymi światłymi patriotami powołanie Fundacji Budowy Świątyni. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej w dniu 23.10. 1998 podjął uchwałę wyrażającą uznanie dla inicjatywy kard. Glempa.



Wspaniała świątynia, którą mogliśmy dokładnie zwiedzić jest wypełnieniem zobowiązania narodu polskiego sprzed 200 lat oraz wyrazem wdzięczności za odzyskanie wolności w 1989, 20 lat pontyfikatu Ojca Świętego Jana Pawła II, oraz jubileusz 2000 lat Chrześcijaństwa.

Koszt budowy wyniósł dotychczas 220 mln zł. z czego 60 milionów pochodzi z budżetu Państwa. Podkreślenia wymaga fakt, iż polskie prawo nie pozwala wspierać funduszami budżetowymi Kościoła a środki wyasygnowane w kwocie 60mln są przeznaczone na Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia, które mieszczą się w świątyni.

Po uczestnictwie we mszy świętej udaliśmy się do pobliskiego Pałacu Wilanowskiego, gdzie dzięki profesjonalnej i miłej przewodniczce poznaliśmy historię pałacu i wielu dzieł sztuki znajdujących się w jego wnętrzach. Gorzką refleksję wywołuje świadomość, że kolekcje dzieł sztuki znajdujących się naszych polskich muzeach są jedynie cząstką tego, co naród polski nagromadził w swej ponad 1000 letniej historii. Nie do oszacowania są straty w naszej kulturze spowodowane licznymi wojnami.

Nasza pielgrzymka jak zwykle nie pozwoliła na marnotrawienie czasu – i jak to w drodze pielgrzymów bywa – nie brakło modlitwy i pieśni majowych.

Dzięki organizatorkom pielgrzymki i przychylności Nieba dzień 19. maja 2018 uznajemy za niezwykle udany.

Gabriela Żyła
fot. Barbara :Popiołek

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz