Łączna liczba wyświetleń

środa, 2 maja 2018

Wykład nt. tożsamości narodowej Polaków z uwzględnieniem procesów po 1989 roku







Niezwykły wykład pod tym tytułem wygłosił pracownik naukowy Akademii Jana Długosza socjolog dr Stanisław Lenik. Dnia 23 kwietnia w siedzibie redakcji tygodnika " Niedziela" słuchacze Akademii Miłośników Kultury Polskiej im Zapomnianych Polaków a wśród nich członkowie częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej - po raz pierwszy w historii Akademii zagłębili się w zagadnienia socjologiczne przeciwstawiając ontologię kolektywistyczną skrajnej ontologii indywidualistycznej. Podejście kolektywistyczne poznaliśmy w latach Polski Ludowej natomiast ontologia indywidualistyczna narzucona przez neoliberalizm po 1989 roku pokutuje do dzisiaj. Obie ontologie relatywizują pojęcie dobra, prawdy i piękna. Twierdzenie, że te wartości nie istnieją niezależnie od siebie kreują błędną rzeczywistość.

Socjologia jest nauką o realizacji swego powołania. Socjologia narodu jest stosunkowo młodą dziedziną nauki, której głównym twórcą jest polski uczony Florian Znaniecki. Narody są wspólnotami długiego trwania: np kultura perska istnieje od 6 tysięcy lat, żydowska od 4 tys. Podstawowym spoiwem narodu jest kultura a jądrem kultury religia.



Święty Jan Paweł II powiedział, że "człowiek jest religijny dlatego, że jest mądry". Bo pozwala mądrze odczytywać swój byt. Religia jest wiernością temu, co odkrywa rozum. Socjologia narodu pomaga odpowiedzieć na pytanie skąd jesteśmy i dokąd zmierzamy. Transformacja po roku 1989 zmusza do obrony religii, rodziny i narodu. Zacytowane przez wykładowcę słowa św. Jana Pawła II wygłoszone na Jasnej Górze w 1987 roku" Nasze czasy potrzebują raczej świadków niż nauczycieli" nabierają niezwykle głębokiego i proroczego sensu.


Tekst: Gabriela Żyła


Fot. Helena Gałkowska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz