Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 29 listopada 2016

sobota, 26 listopada 2016

Pielgrzymka KIK. Fotorelacja



36. Ogólnopolska Pielgrzymka KIK na Jasną Górę

„Z Chrztu, z doświadczenia tajemnicy Bożego Miłosierdzia wypływa pragnienie, aby doświadczeniem Boga dzielić się z drugim człowiekiem” – mówił w homilii bp Adam Wodarczyk

ZOBACZ FOTORELACJĘ

Pielgrzymka KIK - u na Jasną Górę. Wypowiedź ks. Mariusza kapelana KIK -u



Wypowiedź ks. Mariusza Frukacza naszego kapelana dla Biura Prasowego Jasne Góry

POSŁUCHAJ

FOTORELACJA MARKA KĘPIŃSKIEGO/BPJG

Bp A. Wodarczyk do członków KIK: trzeba doświadczeniem Boga dzielić się z drugim człowiekiem


                                                          [fot. Marek Kępiński/BPJG]

„Z Chrztu, z doświadczenia tajemnicy Bożego Miłosierdzia wypływa pragnienie, aby doświadczeniem Boga dzielić się z drugim człowiekiem” – mówił w homilii bp Adam Wodarczyk. 26 listopada biskup pomocniczy archidiecezji katowickiej przewodniczył Mszy św. w kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze z racji 36. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Klubów Inteligencji Katolickiej do narodowego sanktuarium.


                                                      [fot. Marek Kępiński/BPJG]




Mszę św. z bp. Wodarczykiem koncelebrowali kapelani KIK-u. W pielgrzymce wzięło udział blisko 200 członków Klubów z całej Polski, m.in. z Częstochowy, Płocka, Bydgoszczy, Torunia, Myślenic, Bielsko–Białej, Mielca, Katowic, Warszawy, Olsztyna, Wrocławia, Poznania.

piątek, 25 listopada 2016

Związki Lwowa z Częstochową




Związkom Lwowa z Częstochową (ale nie tylko) poświęcony był wykład pani dr Barbary Kubickiej-Czekaj wygłoszony w dniu 15.11.2016 w ramach działalności Nieoficjalnej Akademii Miłośników Kultury Polskiej im. Zapomnianych Polaków. Tym razem liczba członków Klubu Inteligencji Katolickiej zgromadzonych w pomieszczeniach księgarni „Niedzieli” była tak wielka, że trzeba było pożyczać krzeseł.

Spotkanie rozpoczęliśmy pieśnią na melodię I Brygady: „Lwowiacy to Orlęta harde,

Lwowiacy to niezłomna stal….”. Właśnie w tym miesiącu mija 98 rocznica obrony Lwowa w trakcie wojny polsko-ukraińskiej. Jedna z członkiń KIK-u zadeklamowała wzruszający wiersz Artura Oppmana poświęcony Jurkowi Bitschanowi polskiemu gimnazjaliście, Orlęciu Lwowskiemu, który 21 listopada 1918 roku w walce na terenie Cmentarza Łyczakowskiego zmarł trafiony dwukrotnie w nogi i w głowę przez ukraińskie pociski ekrazytowe.




Jakkolwiek Częstochowy ze Lwowem nigdy nie łączyła formalna unia to należy podkreślić, że to właśnie z okolic Lwowa pochodzi najsłynniejsza ikona, która swą siedzibę ma na Jasnej Górze. W 1342 książę Władysław Opolczyk znalazł na zamku w położonym w obwodzie lwowskim Bełzie obraz Matki Bożej, którym się zachwycił i zapragnął przewieźć do Opola. Po drodze konie ciągnące wóz z ikoną zatrzymały się na wzgórzu zwanym dzisiaj Jasną Górą i dalej nie chciały ruszyć. Tak więc Matka Boża spod Lwowa stała się Matką Boską Częstochowską.



W katedrze lwowskiej przed wizerunkiem „Ślicznej Gwiazdy Miasta Lwowa” czyli Matki Bożej Łaskawej w czasie potopu szwedzkiego 1.4.1656 roku złożył śluby król Jan II Kazimierz Waza. Autorem ślubów jest św. Andrzej Bobola. To najważniejsze wydarzenie w dziejach Lwowa uwiecznione zostało w szeregu dzieł sztuki znajdujących się nie tylko w świątyniach Lwowa lecz całej Polski. Malowidła, freski, witraże i płaskorzeźby poświęcone temu niezwykłemu wydarzeniu stworzyli tacy artyści jak: Jan Matejko, Stanisław Wyspiański, Józef Mehoffer, Stanisław Stroiński, Józef Starzyński i wielu innych. Jasna Góra również posiada dzieło związane ze ślubami Jana Kazimierza. Zostało ono ufundowane w świeżo wyremontowanej Sali Rycerskiej z okazji 300 rocznicy ślubowania 26.8.1956 roku. Tablicę z brązu zaprojektowała Zofia Trzcińska-Kamińska.



Pani profesor przybliżyła słuchaczom postacie związane swą działalnością z terenami zabużańskimi jak hetmana wielkiego koronnego Jana Zamojskiego, który był także starostą krzepickim, Mikołaja Wolskiego, który przed Janem Zamojskim był m.in. starostą krzepickim oraz pełnił funkcję marszałka wielkiego koronnego czy innych. Dygresjom na temat związków znanych postaci z kultem Matki Boskiej Częstochowskiej nie było końca.



Wykład pani dr Barbary Kubickiej-Czekaj pozwolił nam także poznać historie unii, które wiązały narody, władców lub miejscowości w różnych okresach dziejów Europy – poczynając od unii Aten ze Spartą, poprzez kalmarską, lubelską itd. Losy tychże unii kończyły się jak zwykle. Trudno zatem było oprzeć się refleksji nad losem Unii Europejskiej.



Najwięcej emocji wzbudziły jednak wspomnienia zgromadzonych osób związanych z pobytem i zwiedzaniem Lwowa. Miasta, które zawsze będzie przypominać wielkość Rzeczypospolitej.



Zanotowała Gabriela Żyła

Zdjęcia: Andrzej Żyła

czwartek, 17 listopada 2016

Abp Baszar Warda o prześladowaniach chrześcijan w Iraku






                                                                 [fot. TV Niedziela]

W sobotę, 12 listopada, w przeddzień Dnia Solidarności z Kościołem Prześladowanym, abp Baszar Warda modlił się w czasie Apelu Jasnogórskiego na Jasnej Górze. Przed modlitwą arcybiskupa Irbilu udało się porozmawiać o sytuacji chrześcijan na Bliskim Wschodzie. Rozmowę przeprowadził redaktor „Niedzieli” ks. Mariusz Frukacz, a tłumaczył ks. Waldemar Cisło.


Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej: Św. Afrahat Mędrzec






                                       [fot. za http://www.parrocchiaporporano.it/afraate.html]

„Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej” - to tematyka spotkań formacyjnych w częstochowskim Klubie Inteligencji Katolickiej, które odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w kaplicy domu parafialnego przy parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Każde spotkanie rozpoczyna się Mszą św. o godz. 18.00



Cykl wykładów głosi ks. Mariusz Frukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela” i kapelan KIK-u częstochowskiego. Prelegent, obok biogramów Ojców Kościoła przybliża także ich myśl teologiczną. Konferencje oparte są m. in. na katechezach papieża Benedykta XVI.

Kolejne spotkanie, które odbyło się 16 listopada dotyczyło św. Afrahata

KATECHEZA BENEDYKTA XVI

XXXVI Ogólnopolska Pielgrzymka Klubów Inteligencji Katolickiej na Jasną Górę - 26 listopada







 [fot. Krzysztof Świertok/BPJG]





PROGRAM



godz. 9.30 – Msza św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, koncelebrowana przez ks. bpa Adama Wodarczyka i kapelanów Klubów



godz. 11.30 – 13.30 – Wykłady w Kaplicy Różańcowej :

godz. 11.30 - „ O nowej ewangelizacji ” – ks. bp Adam Wodarczyk,

godz. 12.30 - „ Światowe Dni Młodzieży - Kraków 2016. Inspiracje i drogowskazy ” – redaktor Paweł Zuchniewicz,



godz. 13.45 – Modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem Prymasa Kardynała Stefana Wyszyńskiego



godz. 14.00 – Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, a po niej modlitwa i złożenie kwiatów pod pomnikiem Świętego Jana Pawła II



godz. 15.15 – Spotkanie prezesów KIK (lub upoważnionych przedstawicieli Zarządów) w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” przy ul. 3-go Maja.





PUNKT INFORMACYJNY będzie czynny przed wejściem do Kaplicy Różańcowej w dniu pielgrzymki w godz. 8.30 – 13.30

wtorek, 25 października 2016

“ Pomniki mówią…..”



 




17 października 2016 w księgarni “Niedzieli” Akademia Miłośników Polskiej Kultury im. Zapomnianych Polaków w której uczestniczą członkowie częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej, gościła panią dr Barbarę Kubicką-Czekaj z wykładem pod tytułem „Pomniki mówią”.

Pomniki mówią tzn. porozumiewają się z żywymi. Pomniki są dziełami sztuki upamiętniającymi dla sławy lub chwały. Pomniki sławy stawia się twórcom a chwały wodzom. Nie zawsze były to dzieła sztuki rzeźbiarskiej. Najstarszymi pomnikami poświęconymi zmarłym są kopce, kurhany czy piramidy. W Polsce znane są kopce poświęcone Kościuszce, Wandzie, Krakusowi i Piłsudskiemu, które znajdują się w Krakowie.



Role pomników pełnią także tablice nagrobne, epitafia, sarkofagi. Często zamiast napisów informujących kogo upamiętniają używa się symboli. Środkami symboliki są zarówno rośliny jak i zwierzęta. Najpopularniejsze z nich to konie i orły. Na koniach umieszcza się wodzów: np. Kościuszko, czy Poniatowski. Pierwszy z nich postawiony przed głównym wejściem na zamek wawelski autorstwa lwowskich rzeźbiarzy Leonarda Marconiego i Antoniego Popiela w 1900 roku. Drugi natomiast przedstawiający księcia Józefa Poniatowskiego dłuta duńskiego rzeźbiarza Bartela Thorvaldsena zrealizowany w 1820 roku stoi obecnie przed Pałacem Prezydenckim w Warszawie.

Istotnym elementem pomników są cokoły, które przyjmują najróżniejsze kształty. Często funkcję cokoła pełnią kolumny. Najbardziej znane z okresu starożytności są kolumny w stylu doryckim, jońskim i korynckim. Znakomitym przykładem pomnika usytuowanego na kolumnie jest Kolumna Zygmunta III Wazy w Warszawie, która powstała w 1644 r. z fundacji Władysława IV wg projektu włoskich artystów Augustyna Locciego i Constantino Teocalli. Najsłynniejszą kolumną na świecie jest żelazna kolumna w Delhi, która od 1600 lat opiera się korozji.



Osobnym tematem związanym z pomnikami jest sztuka rzeźbiarska i odlewnicza .Pani profesor nie szczędziła przykładów z literatury opiewających piękno i siłę wymowy pomników .Zachwycając się naszymi pomnikami nie można oprzeć się refleksji, że zdecydowana większość z nich nie przetrwała II wojny światowej. Bogu niech będą dzięki, że Polacy je odtworzyli. Czego nie udało się zniszczyć Niemcom (planowali likwidację kopca Piłsudskiego i Kościuszki) zrobiła władza ludowa. Celowe zalesienie kopca Piłsudskiego doprowadziło do degradacji i zniszczenia. Sam fakt, że obce Polakom władze niszczyły nasze pomniki jest doskonałym dowodem, że pomniki mówią. Nie zawsze to, co chciałaby władza.



O pomnikach można by mówić godzinami, więc nic dziwnego, że wykład trwał ponad dwie godziny i nikomu nie spieszyło się do domu.



Zanotowała Gabriela Żyła 
Fot. Andrzej Żyła

czwartek, 20 października 2016

Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej: św. Hieronim








„Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej” - to tematyka spotkań formacyjnych w częstochowskim Klubie Inteligencji Katolickiej, które odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w kaplicy domu parafialnego przy parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Każde spotkanie rozpoczyna się Mszą św. o godz. 18.00



Cykl wykładów głosi ks. Mariusz Frukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela” i kapelan KIK-u częstochowskiego. Prelegent, obok biogramów Ojców Kościoła przybliża także ich myśl teologiczną. Konferencje oparte są m. in. na katechezach papieża Benedykta XVI.

Kolejne spotkanie, które odbyło się19 października dotyczyło św. Hieronima.

KATECHEZA BENEDYKTA XVI (I)

KATECHEZA BENEDYKTA XVI (II)


ARTYKUŁ KS. JACKA MOLKI

piątek, 30 września 2016

Częstochowa: „Poniedziałek po stronie życia” (zapowiedź)








W najbliższy poniedziałek, 3 października, w Częstochowie obrońcy życia organizują pikietę w obronie życia. Obrońcy życia spotkają się o godz. 15:30 na Placu Biegańskiego od strony kościoła św. Jakuba.



Jak podkreślają organizatorzy pikiety będzie to „pokojowa odpowiedź dla piewców cywilizacji śmierci”.



Pikieta „Poniedziałek po stronie życia” jest odpowiedzią na akcję częstochowskich środowisk lewicowych, które również w poniedziałek będą publicznie domagać się nieskrępowanego prawa do aborcji.



Ks.mf, jok/Częstochowa/KAI

fot. Bożena Sztajner/Niedziela

środa, 21 września 2016

Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej:św. Maksym z Turynu




„Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej” - to tematyka spotkań formacyjnych w częstochowskim Klubie Inteligencji Katolickiej, które odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w kaplicy domu parafialnego przy parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Każde spotkanie rozpoczyna się Mszą św. o godz. 18.00



Cykl wykładów głosi ks. Mariusz Frukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela” i kapelan KIK-u częstochowskiego. Prelegent, obok biogramów Ojców Kościoła przybliża także ich myśl teologiczną. Konferencje oparte są m. in. na katechezach papieża Benedykta XVI.

Kolejne spotkanie, które odbyło się 21 września i dotyczyło św. Maksyma z Turynu


KATECHEZA BENEDYKTA XVI

(25maja) Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej: św. Ambroży




„Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej” - to tematyka spotkań formacyjnych w częstochowskim Klubie Inteligencji Katolickiej, które odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w kaplicy domu parafialnego przy parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Każde spotkanie rozpoczyna się Mszą św. o godz. 18.00



Cykl wykładów głosi ks. Mariusz Frukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela” i kapelan KIK-u częstochowskiego. Prelegent, obok biogramów Ojców Kościoła przybliża także ich myśl teologiczną. Konferencje oparte są m. in. na katechezach papieża Benedykta XVI.

Kolejne spotkanie, które odbyło się 22 maja i dotyczyło św.Ambrożego



KATECHEZA BENEDYKTA XVI


Pielgrzymka wrześniowa częstochowskiego KIK-u





Tradycyjna już pielgrzymka wrześniowa Klubu odbyła się w dniach 8 - 11 września br., tym razem w okolice Nowego Sącza i Beskidu Sądeckiego. Na trasie naszej znalazły się sanktuaria, kościoły, kościółki, pomniki historii, zabytki, atrakcyjne Ogrody. Nasza baza to Dom Rekolekcyjno-Misyjny w Piwnicznej.



Zwiedziliśmy m.in.: Nowy Sącz- Bazylikę-kościół pw. św. Małgorzaty, Starówkę z Ratuszem, Miasteczko Galicyjskie; Stary Sącz - Kościół pw. św Elżbiety, kościół pw. Świętej Trójcy przy klasztorze Klarysek z relikwiami św. Kingi- Matki Ziemi Sądeckiej, Ołtarz Papieski a przy nim Muzeum Jana Pawła II; Szymbark - renesansowy Kasztel szlachecki- unikatowy zabytek na skalę krajową; Muszynę - Ogród Biblijny oraz Ogród Sensoryczny: Krynicę - z wjazdem kolejką gondolową na Jaworzynę. A na Szlaku Architektury Drewnianej - cerkiew, grecko-katolicką Opieki Matki Bożej w Owczarach, jedną z najstarszych cerkwi łemkowskich wpisaną na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO; - cerkiew św. Paraskewy w Kwiatoniu, również wpisaną na Listę UNESCO ( obecnie kościół filialny parafii rzymsko-katolickiej); kościół pw. św. św. Apostołów Filipa i Jakuba w Sękowej- jeden z najcenniejszych kościołów drewnianych Małopolski.









Organizatorem Pielgrzymki był Kazimierz Świtalski, obecnie członek Zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie.


Tekst i foto: Barbara Popiołek

wtorek, 20 września 2016

Relacja KIK-u




Dnia 5 września br. odbyło się spotkanie literackie w pomieszczeniach księgarni "Niedzieli" w Częstochowie zorganizowane przez Barbarę Popiołek - członka Klubu Inteligencji Katolickiej.
Zaproszona dr Barbara Kubicka -Czekaj, emerytowany pracownik dydaktyczno- naukowy Wydziału Filologii Polskiej częstochowskiej Wyższej Szkoły Pedagogicznej dziś Akademii im. Jana Długosza, wygłosiła prelekcję nt. " Franciszek Karpiński - czy tylko poeta serca".

zdjęcie: : Barbara Popiołek

wtorek, 13 września 2016

Nowy rok formacji. Rozpoczynamy 21 września

W środę, 21 września, odbędzie się pierwsze spotkanie formacyjne naszego Klubu po okresie wakacji. Rozpoczynamy Mszą św. o godz. 18.00. Następnie będzie wykład. W tym roku kontynuujemy wykłady nt. Ojców Kościoła.

Zapraszam.

Ks. Mariusz

Ojcowie Pustni. Audycja autorska ks. Mariusza




Ks. Mariusz Frukacz prezentuje sylwetki i nauczanie Ojców Pustyni. Jest to nowa propozycja "Niedzieli" dla tych wszystkich, którzy szczerym sercem poszukują Boga i szukają sposobów radzenia sobie z trudami dnia codziennego.



POSŁUCHAJ AUDYCJI

sobota, 11 czerwca 2016

Rocznica święceń naszego kapelana




 [fot. archiwum parafii pw. św. Jakuba Ap. w Częstochowie]




20 -lecie KAPŁAŃSTWA KS. KAN. MARIUSZA FRUKACZA
                   Kapelana  naszego KIK-u
Dnia 25 maja 2016 r. członkowie Klubu Inteligencji Katolickiej modlili się w intencji swego Kapelana z okazji 20 -ej rocznicy Jego święceń kapłańskich. Mszę św.sprawował i homilię wygłosił ks.M. Frukacz w Kaplicy św. Józefa w domu parafialnym św. Jakuba w Cz-wie. Potem były życzenia, czerwone róże i śpiew.
Dnia 2 czerwca odbyła się również uroczysta Msza św.dziękczynna, której  przewodniczył -w koncelebrze- ks. kan Mariusz Frukacz w kościele pw. Św. Jakuba. Wypełniony wiernymi kościół modlił się za ks. Mariusza, który kiedyś jako parafianin należał do społeczności tegoż kościoła i  był -jak wspomniał sam ksiądz -formowany duchowo przez wzorowych kapłanów  i siostry zakonne tej parafii.
Niech Dobry Bóg w Trójcy Jedyny udziela obfitości łask i życzymy Księdzu przyszłych  Jubileuszy.
                                                                                W imieniu członków Kubu
                                                                                    Barbara Popiołek

Pamiątkowy obrazek


Wykład o Leonie XIII


[fot. wikimedia commons]



Z racji 125. rocznicy encykliki "Rerum novarum" Leona XIII, spotkanie, które odbyło się 25 maja dotyczyło postaci Leona XIII i jego nauczania społecznego. Wykład wygłosił kapelan częstochowskiego KIK-u ks. Mariusz Frukacz.

WIĘCEJ

Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej: św. Euzebiusz z Vercelli




[fot. wikimedia commons,  http://www.heiligenlexikon.de/BiographienE/Eusebius_von_Vercelli.html#]


„Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej” - to tematyka spotkań formacyjnych w częstochowskim Klubie Inteligencji Katolickiej, które odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w kaplicy domu parafialnego przy parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Każde spotkanie rozpoczyna się Mszą św. o godz. 18.00



Cykl wykładów głosi ks. Mariusz Frukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela” i kapelan KIK-u częstochowskiego. Prelegent, obok biogramów Ojców Kościoła przybliża także ich myśl teologiczną. Konferencje oparte są m. in. na katechezach papieża Benedykta XVI.

Kolejne spotkanie, które odbyło się 20 kwietnia i dotyczyło św. Euzebiusza z Vercelli

KATECHEZA BENEDYKTA XVI

Czerwcowy kulturalny poniedziałek z KIK






Czerwcowy kulturalny poniedziałek Nieoficjalnej Akademii Miłośników Polskiej Kultury im. Zapomnianych Polaków zatytułowano „Kult Bogarodzicy jako patriotyczny wyraz religijności Wielkiej Emigracji”.

6 czerwca w księgarni „Niedzieli” wykład na ten temat wygłosiła pani dr Barbara Kubicka-Czekaj – znana nam wszystkim emerytowana polonistka, były pracownik naukowy Akademii Jana Długosza.



Dlaczego emigrację po powstaniu listopadowym nazywa się „Wielką”?
Pani profesor przedstawiła i udokumentowała przykładami trzy przyczyny.
Pierwszą z nich jest sama liczba Polaków, którzy po upadku powstania listopadowego w kwietniu 1831 roku zmuszonych było opuścić ojczyznę. Szacuje się, że liczba ta przekraczała 100 tys. osób.
Przedstawiono nam mapy Europy, na których oznaczone były szlaki wędrówek przeważnie młodych Polaków z  terenów należących do Cesarstwa Rosyjskiego.
Szlaki kierowały na zachód głównie południową częścią Europy. Mieszkańcy wielu miast europejskich witali powstańców owacyjnie. Francja okazała się najbardziej życzliwa powstańcom. Powstała tam Polska Misja Katolicka oraz Polsko-Francuski Komitet Pomocy założony przez markiza de La Fayette – organizacje, które udzielały pomocy powstańcom.
Drugą przyczyną, która zdecydowała o wielkości emigracji była moralna i intelektualna wartość uczestników powstania. Z całą pewnością do powstania przystąpił kwiat narodu.
Młoda, zdolna, wykształcona młodzież dla której wolność ojczyzny była wartością najwyższą.
Same nazwiska mówią za siebie: Juliusz Słowacki (miał wtedy 21 lat), Adam Mickiewicz (33 lata), Zygmunt Krasiński (18 lat), Józef Bem, Józef Wybicki, Adam Jerzy Czartoryski, Maurycy Mochnacki, Ernest Malinowski i wiele innych znakomitych nazwisk. Do Wielkiej Emigracji należy Fryderyk Chopin, który opuścił ojczyznę 5 listopada 1830 roku, zgodnie z wolą rodziny uchroniony został od udziału w walce.
Trzecią merytoryczną podstawą określenia Wielkiej Emigracji mianem „wielkiej” są dzieła stworzone przez emigrantów na obczyźnie. W drodze do Francji Mickiewicz napisał drezdeńską cześć „Dziadów’, 1934 roku w Paryżu największe nasze literackie dzieło – rozpoczynające się od słów: „Litwo! Ojczyzno moja!”.
W Wiedniu, w drodze do Paryża Fryderyk Chopin na wieść o upadku powstania zaczął pisać „Etiudę Rewolucyjną”.  Wszystkie największe dzieła naszych wieszczów powstały właśnie na emigracji. W 25 rocznicę powstania listopadowego w kościele Notre Dame Des Victoires w Paryżu powstało Votum Polonorum – tablica z białego marmuru, którego tekst zredagował Cyprian Norwid.
Mówiąc o religijności emigrantów należy przede wszystkim odwołać się do tekstów wymienionych twórców. „Panno Święta, co Jasnej bronisz Częstochowa i w Ostrej świecisz Bramie…” Trudno dokonywać wyboru wierszy tych wielkich poetów, z których przebija kult Najświętszej Marii Panny. Wszystkie zachwycają i zasługują na zadumę.
Adam Mickiewicz – należy to podkreślić - był człowiekiem niezwykle religijnym. Otoczony był zawsze emigrantami tak samo odznaczającymi się religijnością. W jego mieszkaniu w Paryżu w każdy piątek zbierali się przyjaciele by wspólnie czytać biblię.
Swej pierwszej córce, która urodziła się 8 września 1855 nadał imię Marii, bo czcił Bogarodzicę , która właśnie 8 września obchodzi dzień swego narodzenia.
Każdy z emigrantów nie wyłączając Mickiewicza swą głęboką wiarę i kult Matki Bożej wyniósł z domu rodzinnego.
Cytowane przez uczestniczki spotkania wiersze były żywym dowodem wielkiej religijności Polaków, którzy poświęcili swe życie dla wyzwolenia Polski.
 Niezwykle wzruszające było nasze poniedziałkowe spotkanie.
Duch wolności ojczyzny i oddania Bogurodzicy czuło się w księgarni przez cały czas spotkania. A spotkanie to zaczęło się cytatem „ Nigdym ja Ciebie Ludu nie rzuciła, Nigdym Ci mego nie odjęła lica. Ja po dawnemu moc Twoja i Siła. Bogurodzica”.

 Tekst: Gabriela Żyła
Fot. Grażyna Kołek/Niedziela

Pielgrzymka – wycieczka częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej szlakiem drewnianych kościółków ziemi wieluńskiej




14 maja 2016 roku wyruszyliśmy z Częstochowy autokarem ponad 40 osobową grupą w kierunku Wielunia. Szlak 12 kościółków drewnianych rozpoczęliśmy pieśnią „Kiedy ranne wstają zorze”. Prowadził nas przewodnik pan Grzegorz Kotas.

Budownictwo kościołów drewnianych ma w historii Polski długą tradycję.

W samej diecezji śląskiej w XVI wieku znajdowało się 700 kościołów z czego 78 murowanych. W końcu XVIII w. pozostało już tylko 156 kościółków drewnianych.

Obecnie jest ich 124 i dwie kaplice.

Drewniane kościółki ziemi wieluńskiej łączy wyjątkowa , bardzo charakterystyczna architektura, oryginalny, niepowtarzalny wystrój i wiekowa tajemnica modlitwy kilku pokoleń Polaków. Wszystkie pochodzą z pierwszej połowy XVI wieku.

Każdy z kościółków jest orientowany – czyli prezbiterium z ołtarzem głównym zawsze znajduje się od strony wschodu, niezbyt wysokie wieże zazwyczaj z głównym wejściem do świątyni zorientowane ku zachodowi. Wieluńskie kościółki są jednonawowe budowane na planie prostokąta a prezbiterium wielokąta. Wszystkie są konstrukcji zrębowej oszalowane z zewnątrz. Budowano je z ciosów modrzewiowych lub świerkowych obrabianych toporem. Dachy przeważnie dwuspadowe, storczykowe kryto gontem.

Pierwszym kościółkiem, który dane nam było zwiedzić był kościół św. Jana Chrzciciela w Łaszewie. Położony na niewielkim wzniesieniu. Powstał w I połowie XVI wieku wielokrotnie restaurowany, dopiero w 1991 r. przeszedł remont kapitalny, kiedy to został całkowicie rozebrany i ponownie złożony w całość z wymianą zniszczonych elementów na nowe. W ołtarzu głównym pochodzącym z okresu baroku znajduje się cenna pieta z 1430 roku. Wzruszające jest cierpienie w spojrzeniu Matki Bożej podtrzymującej ciało martwego syna. Na belce tęczowej barokowy krucyfiks jak też barokowe figury w ołtarzach bocznych. Obok ołtarza stoi późnogotycka chrzcielnica z herbami szlacheckimi.

Najcenniejszym z wszystkich z modrzewiowych kościółków ziemi wieluńskiej jest bez wątpienia kościół św. Trójcy we wsi Grębień. Po wejściu do kościółka ukazuje nam się zapierająca dech w piersiach przepiękna polichromia na ścianach bocznych i stropie.

Na ścianach bocznych polichromia powstała wcześniej niż na stropie (prawdopodobnie tuż po wybudowaniu, uważa się że mógł to być koniec XV wieku) i przedstawia sceny Męki Pańskiej. Później powstałe polichromie na sklepieniu (z 1520 roku) przedstawiają sceny zaśnięcia Matki Bożej, obok św. Anna Samotrzecia a naprzeciwko św. Jadwiga Śląska. Ciekawostką są także postacie świeckie (co jest rzadkością w tamtym okresie) grajek plebejski ze skrzypcami w dłoni raz grajek dworski z lutnią. Wszystkie postacie otaczają motywy roślinne i ozdobne kasetony zawierające rośliny i herby szlacheckie.

Polichromia nad prezbiterium przedstawia Trójcę Świętą w otoczeniu kasetonów z rozetami i herbami polskiej szlachty.

Późnobarokowy ołtarz główny w postaci tryptyku przedstawia figury Matki Bożej z Dzieciątkiem w towarzystwie św. Barbary i św. Mikołaja. W ołtarzach bocznych barokowe rzeźby. Na belce tęczowej rzeźba z XVI w. przedstawiająca postać Boga Ojca.



Kościółek św. Tekli w Raczynie jest siedzibą parafii, która istniała już przed 1450 rokiem. Obecny drewniany kościółek został konsekrowany w 1843 roku a w 1935 powiększony. Znajdują się w nim barokowe rzeźby z kościółka, który poprzednio stał na tym samym miejscu.

Z kościółkiem związana jest postać księdza Ludwika Rocha Getyngiera, który był tu proboszczem w okresie 1939-1941 a który został zamęczony i zamordowany przez Niemców w Dachau. Jan Paweł II beatyfikował go 13.6.1999 w gronie 108 męczenników polskich II wojny światowej. Z tej parafii pochodzi także siostra Maria Kanuta – Józefa Chrobot, nazaretanka rozstrzelana przez Niemców wraz z 10 siostrami 1.8.1943 r. w Nowogródku. Beatyfikowana przez Jana Pawła II 5.3.2000 roku.

Na terenie parafii w Raczynie znajduje się kościółek św. Jana Chrzciciela w Łagiewniku zbudowany w 1625 r. W ołtarzu głównym XVII wieczny obraz przedstawiający chrzest Chrystusa a przed nim rzeźba ściętej głowy Jana Chrzciciela w misie. Na belce tęczowej krucyfiks z XVII wieku.

Niezwykle serdecznie przyjął nas proboszcz parafii Wszystkich Świętych w Naramicach. Ks. Rafał Panek zaznaczył, że początki parafii przypadają na XIV wiek a wyposażeniem świątyni zachwycał się i opisał Jan Łaski w Liber Beneficiorum.

W ołtarzu głównym znajduje się niezwykle cenny obraz przedstawiający zaśnięcie Matki Bożej. Obraz pochodzi z 1470 wieku ze słynnej krakowsko-sądeckiej szkoły malarstwa polskiego. Organy i wyposażenie pochodzi z XVIII wieku.

Kościółek św. Marii Magdaleny w Łyskorni został wybudowany w 1660 roku przez właściciela wsi Chryzostoma Giżyckiego. Wyposażenie kościoła pochodzi z XVI – XVIII wieku, natomiast krucyfiks na belce z 1400 roku.

Bardzo gościnny proboszcz parafii św. Piotra w okowach w Białej k. Wielunia ks. Mirosław Franciszek Rapcia oprowadził nas i opowiedział o dwóch drewnianych kościółkach znajdujących się na terenie parafii. Pierwszy w Białej istniał już przed 1430 rokiem. W XVIII wieku rozebrany i postawiony nowy z fundacji dziedzica wsi Brzoza.

W ołtarzu głównym obraz św. Piotra w okowach odsłaniany tylko w najważniejsze święta, na co dzień zasłania go obraz Matki Bożej Niepokalanej pędzla Piotra Cieszewskiego .W bocznych ołtarzach obrazy św. Barbary i św. Rozalii z Palermo, Matki Bożej Samotrzeciej i św. Kazimierza Królewicza.

W kościółku w Wiktorowie ks. Rapcia zachęcił nas do obejrzenia niezwykle cennego obrazu Matki Bożej pędzla Jana z Nysy, który w XV w. tworzył dla swego kościoła oraz króla Kazimierza Jagiellończyka. Uwagę zwraca niezwykły barokowy ołtarz zawierający trzy polichromowane postacie z drewna, w których uderza dynamizm. Postacie jakby tańczą.

Podobne rzeźby z tego samego okresu znajdują się w ołtarzach bocznych.

W kościółku pw. Najświętszej Marii Panny w Gaszynie przywitał nas proboszcz ks. Maciej Oset. Kościół pochodzi z XVI wieku, ołtarz przedstawiający Matkę Bożą z Dzieciątkiem ufundowany po odsieczy wiedeńskiej przez właściciela wsi Gaszyńskiego.

W bocznych uszach ołtarza barokowe portrety św. Małgorzaty i św. Cecylii, w jego zwieńczeniu portret św. Wawrzyńca. Całość ołtarza urzeka piękną barokową kompozycją.

Kościół św. Andrzeja Apostoła w Kadłubie pochodzi z XVI wieku. Posiada barokowy ołtarz z XVIII w. oraz zabytkowy dzwon. Po boku ołtarza dwie polichromowane figury z tego samego okresu.

Kościółek pw. Wszystkich Świętych zbudowany w 1520 roku w Popowicach urzekł nas swą piękną sylwetką i charakterystyczną dla wszystkich wieluńskich kościółków architekturą. Odróżnia ją od pozostałych nieco niższa wysokość wieży od kalenicy dachu.

Kościół św. Leonarda Opata we wsi Wierzbie pochodzi z XVI wieku posiada XVII wieczny ołtarz z tryptykiem oraz tabernakulum z 1617 roku.

Wszystkie odwiedzone przez nas kościółki stanowią cenne zabytki naszej kultury. Oprócz charakterystycznej architektury wszystkie posiadały bogate polichromie, które w większości z nich zostały usunięte w wyniku remontów polegających na wymianie belek konstrukcyjnych, na których się znajdowały cenne malowidła. W niektórych kościółkach polichromie zostały przykryte szalunkami – dla wzmocnienia ścian. Być może kiedyś zostaną odkryte i odrestaurowane.

Naszej pielgrzymce towarzyszyły śpiewy związane z majowym kultem Matki Bożej oraz refleksje. Najważniejszą z nich jest w moim przekonaniu fakt, że podziwiane przez nas kościoły stoją i żyją dzięki temu, że nasz naród cechuje głęboka wiara i ofiarność.

Nie tylko bogaci fundatorzy z rodów królewskich, magnackich czy szlacheckich lecz prosty lud zamieszkujący ziemię wieluńską czuli się katolikami i Polakami. Lud ten nie ugina się pod nawałem hitlerowskich bomb zrzuconych na Wieluń 9 minut przed zbombardowaniem przez Niemców Westerplatte i nie ulega czerwonej, różowej czy tęczowej zarazie. Dowodem tego jest doskonały stan odwiedzanych kościółków oraz piękne i zadbane otoczenie.

Tekst: Gabriela Żyła

Fot. Andrzej Żyła


czwartek, 12 maja 2016

„Królowa Polski odwiedza Jurę”: spotkanie w księgarni „Niedzieli”




Taki tytuł miało nasze poniedziałkowe spotkanie 9 maja 2016 roku zorganizowane w ramach działalności Akademii Miłośników Polskiej Kultury im. Zapomnianych Polaków.

Centralnym wydarzeniem spotkania było udostępnienie naszej małej społeczności przepięknego obrazu Matki Bożej Częstochowskiej odzianej w jurajskie krajobrazy. Obraz namalowany został wspólnie przez małżonków Adelę i Bolesława Wiśniewskich.

Gabriela Żyła

Fot. Andrzej Żyła

ZOBACZ RELACJĘ 

ZOBACZ FOTORELACJĘ

czwartek, 14 kwietnia 2016

O przyjaźni: spotkanie w księgarni „Niedzieli”





[Fot. Andrzej Żyła]


Dnia 11 kwietnia b.r. członkowie i sympatycy częstochowskiego Klubu Inteligencji Katolickiej spotkali się w księgarni „Niedzieli”, by kulturalny poniedziałek poświęcić tematowi przyjaźni.

Wykład p.t. „O przyjaźni – na przykładach z wybranych utworów literackich i z życia” wygłosiła pani dr Barbara Kubicka-Czekaj, wychowawca wielu pokoleń polonistów, emerytowana wykładowca Akademii Jana Długosza, wielka miłośniczka naszej polskiej kultury.

Wykład odbył się w ramach działalności Akademii Miłośników Polskiej Kultury im. Zapomnianych Polaków.


Tekst: Gabriela Żyła

czwartek, 17 marca 2016

Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej: Św. Hilary z Poitiers




                                     
                                       [ fot. wikipedia, Richard de Montbaston et collaborateurs.,
                                                http://saints.bestlatin.net/gallery/hilaire_bnfms.htm ]
 
„Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej” - to tematyka spotkań formacyjnych w częstochowskim Klubie Inteligencji Katolickiej, które odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w kaplicy domu parafialnego przy parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Każde spotkanie rozpoczyna się Mszą św. o godz. 18.00



Cykl wykładów głosi ks. Mariusz Frukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela” i kapelan KIK-u częstochowskiego. Prelegent, obok biogramów Ojców Kościoła przybliża także ich myśl teologiczną. Konferencje oparte są m. in. na katechezach papieża Benedykta XVI.

Kolejne spotkanie, które odbyło się 16 marca i dotyczyło św. Hilaremu z Poitiers.


środa, 16 marca 2016

Już drugi poniedziałek kulturalny w „Niedzieli” – poświęcony tym razem Drodze Krzyżowej w poezji Ernesta Brylla



W dniu 14 marca br. w redakcji „Niedzieli” miłośnicy polskiej kultury spotkali się by odbyć Drogę Krzyżową i zastanowić się nad jej znaczeniem w kulturze. Pomysłodawca spotkania Barbara Popiołek zadbała o wystrój i wrażenia estetyczne podkreślając czas Wielkiego Postu. Nie brakło filetowych obrusów, świec w tym samym kolorze, gałązki cierniowej przywiezionej z Ziemi Świętej a nawet reprodukcji Golgoty Jasnogórskiej autorstwa Jerzego Dudy Gracza. Spotkanie zainaugurował zastępca redaktora naczelnego „Niedzieli” ks.Jerzy Bielecki, który przywitał słuchaczy podkreślając, że życie intelektualne musi być splecione z rozwojem ducha. Ksiądz Mariusz Frukacz – opiekun duchowy Klubu Inteligencji Katolickiej przybliżył szczegóły związane z tradycją Wielkiego Tygodnia a szczególnie Triduum Paschalnego.
Barbara Popiołek przygotowała nagranie o. Stanisława Rudzińskiego, dzięki któremu  poznaliśmy historię Drogi Krzyżowej okalającej wały jasnogórskie. Autorem projektu był architekt Stefan Szyller natomiast monumentalne rzeźby 14 stacji męki Pańskiej zaprojektował i odlał w swej pracowni w Mokotowie pod Warszawą znakomity rzeźbiarz i malarz Pius Weloński.  Cały projekt powstał w latach 1900 – 1913. Autorzy projektu przewidzieli także zestaw drzew i krzewów, które współgrają kolorystyką z treścią każdej ze stacji. Większość przybywających na Jasną Górę pielgrzymów odprawia Drogę Krzyżową w przepięknym otoczeniu, często przechodząc na kolanach od jednej stacji do drugiej. Piękno rzeźb, szum potężnych, bujnych drzew sprzyja atmosferze skupienia i modlitwy oraz stwarza niezapomniane wrażenia.
Emilia Kolega członkini Klubu Inteligencji Katolickiej przybliżyła postać Jerzego Dudy Gracza, znanego malarza pochodzącego z Częstochowy. Wychowany w cieniu Jasnej Góry po ukończeniu średniej szkoły plastycznej wyjechał na studia do Katowic wówczas jeszcze w filii krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych, która potem stała się samodzielną uczelnią. Po skończeniu studiów uczył rysunku i malarstwa pracując na stanowisku docenta. Do śmierci pracował jako profesor Uniwersytetu Śląskiego. Zmarł 5 listopada 2004 w Łagowie podczas pleneru malarskiego. Jest autorem wielu cyklów malarskich – do najsłynniejszych zaliczyć należy „Golgotę Jasnogórską”, „Przemienienie”, „Chopinowi”.
Gabriela Żyła – członkini Klubu Inteligencji Katolickiej przybliżyła postać i twórczość Ernesta Brylla, którego Droga Krzyżowa  stanowiąca poetycki komentarz Golgoty Jasnogórskiej Jerzego Dudy Gracza była głównym tematem spotkania. Ernest Bryll urodził się w Warszawie 1 marca 1935 roku, skończył polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim, był tłumaczem języka czeskiego, irlandzkiego i jidish. Jest autorem niezliczonych tomów poezji, sztuk scenicznych, oratoriów, musikali i programów telewizyjnych  Był krytykiem filmowym i teatralnym, pracował jako kierownik literacki teatru TV oraz szef lub kierownik literacki kilku zespołów filmowych.
Każda z obecnych osób odczytała fragment Drogi Krzyżowej Ernesta Brylla. Każdą stację oddzielała  wspólna modlitwa.
Kolejna członkini KIK-u Elżbieta Imach zapoznała uczestników spotkania z ekstremalną drogą krzyżową, która staje się z biegiem lat coraz bardziej popularna, a którą zainicjował w 2009 r. ks. Jacek Stryczek (ur.1963) – wyjątkowa postać znana m.in. z programu Szlachetnej Paczki. Ostatnie numery „Niedzieli” świetnie przybliżają ideę ekstremalnej drogi krzyżowej.
Trudno oprzeć się refleksji jak wielką inspiracją dla artystów i twórców, zarówno malarzy, rzeźbiarzy, kompozytorów i literatów jest życie i męczeńska śmierć Jezusa Chrystusa.
Dla wyliczenia i omówienia wszystkich dzieł sztuki  inspirowanych męką Pańską należałoby poświęcić nie jeden poniedziałek.
Nasze poniedziałkowe spotkanie zakończyliśmy modlitwą w Kaplicy redakcyjnej „Niedzieli”.
Tekst: Gabriela Żyła
Fot. Barbara Popiołek

środa, 17 lutego 2016

Nowe władze Klubu Inteligencji Katolickiej w Częstochowie


Na zdjęciu: rząd pierwszy: ks. Mariusz Frukacz-kapelan, Maria Banaszkiewcz,
                      rząd drugi - Jan Borgul, Jacek Polak, Janusz Kula, Barbara Muchalska,
                                            Barbara Głąb, Barbara Popiołek                                                                              
Dnia 12 lutego 2016 odbyło się Walne Zebraniem Sprawozdawczo -Wyborcze Klubu Inteligencji Katolickiej, na którym członkowie dokonali wyboru nowych władz Klubu na kolejną kadencję. Zarząd Klubu ukonstytuował się w następującym składzie:
Maria Banaszkiewicz - prezes, Barbara Głąb -wiceprezes, Janusz Kula -wiceprezes,
Barbara Muchalska - sekretarz, Barbara Kawka - skarbnik, Jacek Polak - członek, Barbara Popiołek-członek, Elżbieta Imach - członek, Kazimierz Świtalski - członek, Jan Borgul- członek.

Info: Barbara Popiołek 








                                                                                                                                       

Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej:św. Cyryl Aleksandryjski





                                                          [fot za santiebeati.i]



„Ojcowie Kościoła i pisarze starożytności chrześcijańskiej” - to tematyka spotkań formacyjnych w częstochowskim Klubie Inteligencji Katolickiej, które odbywają się w każdą trzecią środę miesiąca w kaplicy domu parafialnego przy parafii św. Jakuba Apostoła w Częstochowie. Każde spotkanie rozpoczyna się Mszą św. o godz. 18.00



Cykl wykładów głosi ks. Mariusz Frukacz, redaktor tygodnika katolickiego „Niedziela” i kapelan KIK-u częstochowskiego. Prelegent, obok biogramów Ojców Kościoła przybliża także ich myśl teologiczną. Konferencje oparte są m. in. na katechezach papieża Benedykta XVI.

Kolejne spotkanie, które odbyło się 17 lutego i dotyczyło św. Cyryla Aleksandryjskiego.




KATECHEZA BENEDYKTA XVI

poniedziałek, 8 lutego 2016

Inauguracja cyklu spotkań literacko-artystycznych w księgarni „Niedzieli”



















W KSIĘGARNI "NIEDZIELI"

O TWÓRCY FIGURY MATKI BOŻEJ Z LOURDES

Nieoficjalna Akademia Miłośników Polskiej Kultury im. Zapomnianych Polaków

8 lutego br. dzięki życzliwości redakcji tygodnika „Niedziela” w pomieszczeniach księgarni przy ul. 3 Maja 12 grupa intelektualistów miłujących naszą kulturę i historię zainaugurowała cykl spotkań potocznie nazwanych poniedziałkami literacko-patriotycznymi.

Inicjatorem spotkań jest Barbara Popiołek - członek zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej. Na pierwsze spotkanie zaprosiła wieloletnią i zasłużoną polonistkę panią dr Barbarę Kubicką-Czekaj.

Redaktor naczelna "Niedzieli" Lidia Dudkiewicz przywitała z radością inicjatorów i uczestników spotkania. Nawiązała do niedawno obejrzanego przez nas filmu fabularnego pt. „Bernadetta. Cud w Lourdes”, który dzięki uprzejmości „Niedzieli” został udostępniony szerokiej publiczności w miejskim kinie w Częstochowie. Temat za chwilę zaprezentowany przez prof. Kubicką-Czekaj doskonale pasował do treści tego filmu. Pani Profesor zgodnie z zaleceniem Juliusza Słowackiego: „tego wskrzeście, kto wart życia” przywołała naszej uwadze twórcę figurki Matki Boskiej w Lourdes, o którym Polacy powinni wiedzieć najwięcej.

Józef Hugo Fabisch urodził się w uzdrowiskowym mieście na południu Francji Aix-en-Provence 19 marca pamiętnego roku 1812. Był synem polskiego emigranta Karola Fabisza urodzonego w Andrychowie, w zaborze austriackim, gdzie językiem urzędowym był język niemiecki. Stąd w akcie urodzenia Karola Fabischa zastosowana została pisownia niemiecka.

Karol Fabisch znalazł się we Francji wraz z legionami Dąbrowskiego. Ileż to czasu i pracy wymaga jeszcze zbadanie losów emigracji kościuszkowskiej!

Józef Hugo Fabisch wychowany i wykształcony w rodzinnym mieście został absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Aix-en-Provence. Później był nauczycielem w Akademii Sztuk Pięknych w Lyonie.

Opisywane szeroko we francuskiej prasie wydarzenia w Luordes skłoniły rzeźbiarza do wielokrotnych spotkań z Bernadettą Soubirous. Rozmowy z nią pozwoliły mu dokonać wielu szkiców i prób oddania podobieństwa postaci, która ukazywała się młodej pasterce. Bernadetta odrzucała większość szkiców. Uważała, że żadne próby oddania podobieństwa Matki Bożej nie są w stanie dorównać pięknu, którego doświadczyła w widzeniach. W końcu jednak twórca i dziewczynka doszli do porozumienia.

W 1864 roku została ukończona z marmuru kararyjskiego statua Najświętszej Marii Panny, którą umieszczono w grocie w Lourdes.

Dla bazyliki w Lourdes Józef Fabisch wykonał także grupę rzeźb przedstawiających św. Dominika otrzymującego wieniec z róż.

W Akademii w Lyonie znajduje się m.in. rozprawa „O godności sztuki” napisana przez Józefa Fabischa. Obok ponad 100 zespołów rzeźb pozostawił po sobie również wiele wierszy, z których tylko niektóre zostały przetłumaczone na język polski.

Z licznych prac rzeźbiarskich Józefa Fabischa wymienić należy ogromny, ponad sześciometrowy posąg Najświętszej Marii Panny w wieży kaplicy Fourviere w Lyonie, posąg Marii Magdaleny wystawiony w Salonie w Paryżu 1853 roku, kamienne figury przedstawiające Sprawiedliwość i Prawdę oraz Herkulesa na fasadzie ratusza w Lyonie, marmurową grupę Assunta w kościele św. Franciszka w Lyonie, figurę Rebeki w Muzeum w Havre, za którą otrzymał złoty medal na paryskim Salonie w 1861 r. Bogaty dorobek twórczy Józefa Fabischa został uhonorowany Orderem Grzegorz Wielkiego.

Fakt, iż nie polskie lecz niemieckie i francuskie leksykony poświęcają wiele uwagi temu znakomitemu twórcy polskiego pochodzenia dowodzi, że inicjatywa zorganizowania Akademii Miłośników Polskiej Kultury Chrześcijańskich im. Zapomnianych Polaków jest niezwykle potrzebna.

Prof. Barbara Kubicka-Czekaj „odkurzyła” już ponad 20 postaci z naszej historii, które prawie dotąd nieznane zostaną przywrócone naszej pamięci.

Ku naszej wielkiej radości i myślę, że także ku satysfakcji naszego wielkiego wieszcza Juliusza Słowackiego wskrzesimy tych, którzy warci są życia. „Tego wskrzeście, kto wart życia”.

Pragnę dodać, że spotkaniu towarzyszyły piękne krajobrazy ujęte w fotografiach autorstwa Andrzeja Żyły. Księgarnia „Niedzieli” gości bowiem także miłośników pięknego obrazu. Wystawę można oglądać do końca lutego.





Gabriela Żyła





Fot.: Magdalena Niebudek/ Niedziela

Zobacz WIĘCEJ