Łączna liczba wyświetleń

poniedziałek, 8 lutego 2016

Inauguracja cyklu spotkań literacko-artystycznych w księgarni „Niedzieli”



















W KSIĘGARNI "NIEDZIELI"

O TWÓRCY FIGURY MATKI BOŻEJ Z LOURDES

Nieoficjalna Akademia Miłośników Polskiej Kultury im. Zapomnianych Polaków

8 lutego br. dzięki życzliwości redakcji tygodnika „Niedziela” w pomieszczeniach księgarni przy ul. 3 Maja 12 grupa intelektualistów miłujących naszą kulturę i historię zainaugurowała cykl spotkań potocznie nazwanych poniedziałkami literacko-patriotycznymi.

Inicjatorem spotkań jest Barbara Popiołek - członek zarządu Klubu Inteligencji Katolickiej. Na pierwsze spotkanie zaprosiła wieloletnią i zasłużoną polonistkę panią dr Barbarę Kubicką-Czekaj.

Redaktor naczelna "Niedzieli" Lidia Dudkiewicz przywitała z radością inicjatorów i uczestników spotkania. Nawiązała do niedawno obejrzanego przez nas filmu fabularnego pt. „Bernadetta. Cud w Lourdes”, który dzięki uprzejmości „Niedzieli” został udostępniony szerokiej publiczności w miejskim kinie w Częstochowie. Temat za chwilę zaprezentowany przez prof. Kubicką-Czekaj doskonale pasował do treści tego filmu. Pani Profesor zgodnie z zaleceniem Juliusza Słowackiego: „tego wskrzeście, kto wart życia” przywołała naszej uwadze twórcę figurki Matki Boskiej w Lourdes, o którym Polacy powinni wiedzieć najwięcej.

Józef Hugo Fabisch urodził się w uzdrowiskowym mieście na południu Francji Aix-en-Provence 19 marca pamiętnego roku 1812. Był synem polskiego emigranta Karola Fabisza urodzonego w Andrychowie, w zaborze austriackim, gdzie językiem urzędowym był język niemiecki. Stąd w akcie urodzenia Karola Fabischa zastosowana została pisownia niemiecka.

Karol Fabisch znalazł się we Francji wraz z legionami Dąbrowskiego. Ileż to czasu i pracy wymaga jeszcze zbadanie losów emigracji kościuszkowskiej!

Józef Hugo Fabisch wychowany i wykształcony w rodzinnym mieście został absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Aix-en-Provence. Później był nauczycielem w Akademii Sztuk Pięknych w Lyonie.

Opisywane szeroko we francuskiej prasie wydarzenia w Luordes skłoniły rzeźbiarza do wielokrotnych spotkań z Bernadettą Soubirous. Rozmowy z nią pozwoliły mu dokonać wielu szkiców i prób oddania podobieństwa postaci, która ukazywała się młodej pasterce. Bernadetta odrzucała większość szkiców. Uważała, że żadne próby oddania podobieństwa Matki Bożej nie są w stanie dorównać pięknu, którego doświadczyła w widzeniach. W końcu jednak twórca i dziewczynka doszli do porozumienia.

W 1864 roku została ukończona z marmuru kararyjskiego statua Najświętszej Marii Panny, którą umieszczono w grocie w Lourdes.

Dla bazyliki w Lourdes Józef Fabisch wykonał także grupę rzeźb przedstawiających św. Dominika otrzymującego wieniec z róż.

W Akademii w Lyonie znajduje się m.in. rozprawa „O godności sztuki” napisana przez Józefa Fabischa. Obok ponad 100 zespołów rzeźb pozostawił po sobie również wiele wierszy, z których tylko niektóre zostały przetłumaczone na język polski.

Z licznych prac rzeźbiarskich Józefa Fabischa wymienić należy ogromny, ponad sześciometrowy posąg Najświętszej Marii Panny w wieży kaplicy Fourviere w Lyonie, posąg Marii Magdaleny wystawiony w Salonie w Paryżu 1853 roku, kamienne figury przedstawiające Sprawiedliwość i Prawdę oraz Herkulesa na fasadzie ratusza w Lyonie, marmurową grupę Assunta w kościele św. Franciszka w Lyonie, figurę Rebeki w Muzeum w Havre, za którą otrzymał złoty medal na paryskim Salonie w 1861 r. Bogaty dorobek twórczy Józefa Fabischa został uhonorowany Orderem Grzegorz Wielkiego.

Fakt, iż nie polskie lecz niemieckie i francuskie leksykony poświęcają wiele uwagi temu znakomitemu twórcy polskiego pochodzenia dowodzi, że inicjatywa zorganizowania Akademii Miłośników Polskiej Kultury Chrześcijańskich im. Zapomnianych Polaków jest niezwykle potrzebna.

Prof. Barbara Kubicka-Czekaj „odkurzyła” już ponad 20 postaci z naszej historii, które prawie dotąd nieznane zostaną przywrócone naszej pamięci.

Ku naszej wielkiej radości i myślę, że także ku satysfakcji naszego wielkiego wieszcza Juliusza Słowackiego wskrzesimy tych, którzy warci są życia. „Tego wskrzeście, kto wart życia”.

Pragnę dodać, że spotkaniu towarzyszyły piękne krajobrazy ujęte w fotografiach autorstwa Andrzeja Żyły. Księgarnia „Niedzieli” gości bowiem także miłośników pięknego obrazu. Wystawę można oglądać do końca lutego.





Gabriela Żyła





Fot.: Magdalena Niebudek/ Niedziela

Zobacz WIĘCEJ



 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz