Łączna liczba wyświetleń

wtorek, 2 maja 2017

Przywołanie treści Sympozjum “Zjednoczona Europa – pomysł wierzących polityków, kandydatów na ołtarze” z dnia 12.3.2017 r. członkom Nieoficjalnej Akademii Miłośników Kultury Polskiej na spotkaniu w redakcji „Niedzieli” dnia 27.4.2017 r.





Spotkaniu jak zwykle przewodziła prorektor d.s. organizacyjnych pani Barbara Popiołek.

Powołując się na wystąpienia ks. inf. Ireneusza Skubisia – głównego organizatora warszawskiego sympozjum przypomniała cele jakimi kierował się on powołując do życia Ruch „Europa Christi” w ramach działalności Fundacji „Myśląc Ojczyzna”.

Pani Łucja Szota przybliżyła obecnym treści wystąpienia ks. prof. dr hab. Wojciecha Góralskiego p.t. „Świętość polityka – czy możliwa do zweryfikowania w procesie kanonicznym?” Przedstawiła m.in. zasady świętości zawarte w Prawie Kanonicznym.

Moja skromna osoba usiłowała przenieść słuchaczy w czasy i warunki, w jakich przyszło żyć twórcom Wspólnoty Europejskiej: Alcide de Gasperi, Roberta Schumana i Konrada Adenauera. Wszyscy trzej byli prawie rówieśnikami: Adenauer urodził się w 1876, Alcide de Gasperi w 1881 a Robert Schuman w 1886 roku. Wszystkich łączyła ta sama wiara chrześcijańska i jeden święty, powszechny i apostolski Kościół. Wszyscy trzej dotkliwie zostali potraktowani przez faszyzm: Adenauer stracił pracę i majątek zostając bez dochodów i dachu nad głową z małżonką i siedmiorgiem dzieci a Schuman i Gasperi trafili do więzienia. Wszyscy zawierzyli swe życie Bogu i byli prawymi ludźmi. Z ogromnym trudem wypracowali pokojowe i godne życie dla Europejczyków.

Starałam się także przedstawić optymistyczne podejście prof. Rococo Buttiglione do przyszłości Unii Europejskiej zawarte w jego wykładzie pt: „Alcide de Gasperi i Europa”.

Pani rektor naszej Akademii dr Barbara Kubicka-Czekaj przybliżyła zebranym w znacznym skrócie historię kultury chrześcijańskiej w Europie uwypuklając znaczący i trwały wpływ kultury łacińskiej.

Pani Anna Złotorowicz zreferowała wykład norbertanina o. Bernarda Artura pt. „Robert Schuman – chrześcijanin w służbie wspólnego dobra”. Coraz więcej młodych ludzi w Europie naśladuje Roberta Schumana a liczba Grup Schumana rośnie jak grzyby po deszczu. Instytut Myśli Schumana krzewi kulturę życia społecznego opartą na relacjach między osobami.

Na zakończenie pani Barbara Popiołek poinformowała o zamierzeniach ruchu „Europa Christi” wyrażając nadzieję, że jeśli zaistnieje taka sposobność to członkowie Akademii Miłośników Kultury Polskiej im. Zapomnianych Polaków wesprą pracę ks. inf. Ireneusza Skubisia.



Gabriela Żyła
Fot. Andrzej Żyła

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz